Hormony řídí vše. Jejich rozkolísání může být důvodem, proč stále nemůžete zhubnout

Nedostatek spánku, málo pohybu, hodně stresu a strava s přemírou sacharidů jsou pro mnoho lidí poměrně běžnou záležitostí. Málokdo z nás si však uvědomuje, že takový životní styl nepříjemně narušuje hormonální rovnováhu, způsobuje řadu nemocí a především vede k přibírání na váze. Jak získat zpět rovnováhu a pečovat o své zdraví?

Hospodaření s tukem

Růstový hormon stimuluje vývoj a regeneraci buněk. V dětství podporuje růst a v dospělosti nedovolí svalům ochabnout, protože je rozvíjí a spaluje tuky. Bohužel hladina růstového hormonu s věkem postupně klesá. Tento proces začíná kolem 30. roku života, zejména u lidí, kteří zažívají velký stres, příliš sedí a málo cvičí.

Doporučený článek:  Antioxidanty hrají ve stravě zásadní roli. Tělo dokonale pročistí a prodlouží mládí

Podobně i testosteron je hormon, který se běžně vyskytuje u mužů i u žen. Stejně jako růstový hormon hraje důležitou roli při budování svalů a spalování tuků. Hladiny testosteronu také začínají klesat po třicítce a velmi rychle klesají během perimenopauzy a menopauzy.

Zdroj obrázku: Freepik

V neposlední řadě je to inzulín, který reguluje hladinu glukózy v krvi. Když slinivka břišní zaznamená nadbytek glukózy v krevním řečišti zdravého člověka, inzulín vyšle signál do svalů, jater a dalších tkání, aby absorbovaly glukózu a přeměnily ji na energii. Jestliže ale jíte špatně a příliš nezvládáte stres, produkce inzulínu je zablokována a hladina glukózy v krvi stoupá, což opět může vést k přibírání.

Doporučený článek:  Když už smažit, tak zdravě. Některé tuky promění chutný pokrm v karcinogenní hrozbu

Podpořte hladinu hormonů

Z výše uvedených důvodů je třeba si hladiny těchto hormonů dobře hlídat. Výzkumy ukazují, že jejich snížená hladina přispívá k ukládání tělesného tuku, svalové slabosti a ztrátě energie. Některé příznaky hormonální dysbalance jsou tyto:

  • ztráta svalové hmoty,
  • hypertenze,
  • vysoké hladiny triglyceridů v krvi,
  • úzkosti a deprese,
  • snížená hustota kostí.

Jestliže je toto i váš problém, poraďte se s lékařem, jak dosáhnout optimální hladiny zásadních hormonů. Vždy pomůže vyvážená strava a dostatečný pohyb.

Zdroj: https://hormonesweightloss.com/5-causes-of-hormonal-weight-gain-and-how-to-prevent-it/