Malí záškodníci se připlazí na zahradu nenápadně, během noci ale dokážou spořádat celou úrodu

Šneci a slimáci mohou na zahradě způsobit velké problémy. Rádi totiž okusují úrodu, a to nejen listy, ale také kořeny. Jsou to nezvaní hosté na zahradách a lidé pořád hledají způsoby, jak se jich zbavit, zároveň je ale nechtějí zabíjet. Tyto škůdce ale můžete použít jako potravu například pro slepice nebo jiná zvířata. Jak se šneků na zahradě zbavit a jak ochránit rostliny a plodiny?

Šneci nejsou jen ti zlí, na zahradě také dokážou pomoci

Šneci nemají na zahradě jen záškodnickou funkci, ale mohou také pomoci. Vytvářejí skvělé prostředí pro kompost a také si pochutnají na zbytcích mrtvých rostlin nebo drobných živočichů. Pomohou tak s čištěním a úklidem vaší zahrady. Mnohem více je ale vidíme úrodu požírat. Slimáci jsou v zahradě asi největší hrozbou. Nejhorší je, že vylézají pouze v noci nebo za deštivého počasí.

Doporučený článek:  Proti mravencům v zahradě funguje několik přírodních prostředků

Jaké škody mohou šneci napáchat? Je toho velmi mnoho. Nejvíce jim chutnají saláty nebo mrkve, ale nepohrnou ani jahodami nebo malinami. Slimáci jsou zase nebezpečím pro okvětní listy nebo mladé výhonky rostlin. Někdy nechají pouze stonek rostliny. Jak se jich zbavit, aniž byste jim ublížili? Existuje několik řešení.

Zdroj obrázku: Freepik

Nebudete potřebovat žádnou chemii

Zkuste místo chemických prostředků použít ty domácí, které budou šetřit přírodu a pomohou jen tam, kde je třeba. Můžete použít například dřevěný popel, kterým šnek neprojde. Poslouží také vaječné skořápky, které je zbytečné vyhazovat, pokud máte zahradu a pěstujete na ní plodiny. Musí ale být suché a nesmí v nich být membrána. Hodí se také stelivo. Další možností je vysadit rostliny, které šnekům a slimákům nevoní.

Doporučený článek:  Balkon plný květů a voňavých bylinek se stane příjemným zákoutím pro chvíle pohody

Mezi takové patří například česnek, cibule nebo majoránka. Pokud kolem květin a plodin budete mít alespoň jednu takovou rostlinu, šneci se k záhonu ani nepřiblíží. Slimáky ale můžete také jednoduše pravidelně sbírat po zahradě a poté je někde vyložit. Nebudou se ale hledat snadno, přes den jsou ukrytí.

Zdroj: https://smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-snails/