Orchideje patří mezi rostliny, které jsou oblíbené hlavně u zkušenějších pěstitelů. Potřebují zvláštní péči, aby se jim dobře dařilo a zároveň také kvetly, což není vždy. Orchideje zdobí nejen stoly, ale také okenní parapety. Co dělat v případě, kdy orchidej nechce kvést, i když děláte všechno správně? Existují triky, které zaručí, že orchidej bude ozdobou vašeho domova.
Co dělat, aby orchidej kvetla?
Zkušení pěstitelé už přesně vědí, jak se k takovým rostlinám chovat. Orchideje v jejich přirozeném prostředí rostou na tmavých a vlhkých místech, kde se jim velmi daří. Proto je potřeba jim podobné podmínky vytvořit také u vás doma. Orchideje tak dejte na místo, kde nebude pařit přímé slunce – líbí se jim severní nebo východní okno.
V létě je dejte do místností, kde bude co nejvíce stínu a teploty se tu budou pohybovat maximálně kolem 24 stupňů. V zimě může být i o něco chladněji. Rostlinu byste v létě měli zalévat jednou týdně, během zimního období můžete jen jednou za 14 dní. Jestliže orchidej i tak nepokvete, je nutné se zaměřit na teplotu, kterou budete muset změnit.
Jak podpořit kvetení orchidejí?
Jak zajistit, aby rostlina nejen rostla, ale také kvetla? Můžete vyzkoušet švédský způsob, který opravdu funguje. Květinu vyndejte z květináče, očistěte kořeny a orchidej přesuňte do jiného květináče, který předtím naplňte vodou do dvou třetin. Vodu pak měňte několikrát týdně a vydržte takto 2–3 týdny. Orchidej by měla rozkvést. Rostliny budou potřebovat také pravidelné hnojení.
Dejte si ale pozor, jaké hnojivo budete používat právě na orchideje. Jsou to specifické rostliny, kterým může špatné hnojivo ublížit. Vhodná jsou domácí hnojiva, například s přídavkem česneku. Stačí uvařit litr vody a k ní vhodit tři stroužky česneku. Nechte stát 24 hodin a poté můžete používat.
Zdroj: https://www.justaddiceorchids.com/orchid-care-blog/how-to-encourage-orchid-reblooming