Hypertermie je otázka života a smrti. V rozpáleném autě dojde k přehřátí organismu během pár minut

K přehřátí organismu může dojít snadno. Nehod, kdy rodiče nechají zavřené dítě v horkém autě, pokoji nebo dlouho na slunci, je každý rok mnoho. Každoročně umírají děti i psi, které dospělí nechají v rozpáleném autě. Existují i velké kampaně, které každý rok lidi varují, ale tyto nehody se stávají stále. Co přesně se děje s lidským tělem, když se přehřeje?

Co je přehřátí těla?

Hypertermie je jednoduše přehřátí organismu. Vzniká ve chvíli, kdy jsme příliš dlouho vystaveni vysokým teplotám. Tím se naruší termoregulační procesy. Člověk se paradoxně přestane potit, čímž se tělo přestává chladit. Velmi nebezpečné je to hlavně pro malé děti a seniory. Jejich schopnost termoregulace není tak dobrá jako u dospělých, protože tělo reaguje pomaleji.

Zdroj obrázku: Freepik

Příčiny a příznaky hypertermie

Příčinou hypertermie je nejčastěji příliš dlouhý pobyt na slunci nebo ve vytopené místnosti. Přehřátí ale může nastat nejen v autě, místnosti nebo venku. Dojít k tomu může také při horkých koupelích nebo v sauně s vysokou vlhkostí. Zároveň hypertermii může způsobit i některá nemoc, například hypertyreóza, cukrovka nebo srdeční choroby.

Doporučený článek:  Nejlepší okamžik je teď! Po poslední cigaretě pocítíte změnu už po osmi hodinách

Prvním příznakem je slabost a bolest hlavy. Poté se obvykle objeví nevolnost a zvracení. Postupem času začne mít postižený jedinec poruchy vidění a poruchy vědomí. Srdce se začne zrychlovat, dýchání je obtížnější a nakonec jedinci otečou také paže a nohy. U malých dětí může celý tento proces trvat pouhých pár minut a skončit smrtí.

První pomoc při hypertermii

Jakmile se začnete přehřívat, hlavně nepanikařte. Jen tím urychlíte nástup příznaků a možnou smrt. První pomoc je přesun do stínu. Nesmí se ale jednat o velmi chladné místo. Organismus hydratujte podáním tekutin. Nejlepší je studená neperlivá voda. Na hlavu a krk můžete přiložit chladivé obklady. Jestli je stav vážný nebo se jedná o velmi malé dítě, zavolejte záchranku. V tomto případě bude nutné ošetření lékařem.

Zdroj: https://rac.com.au/car-motoring/info/heatstroke-hot-cars