Zázvorovou tinkturu připravíte jen ze tří ingrediencí. Její sílu využijete nejen v zimě

Zázvor je od nepaměti velice zdravou rostlinou. Jeho kořen se využívá už tisíce let a dodnes se zachovaly mnohé receptury, které používáme dodnes. Jeho výjimečné vlastnosti a účinky jsou známy a využívají se i v různých alternativních postupech a přírodních medicínách. Proč zrovna zázvor?

Co v zázvoru najdeme?

Najdeme v něm mnoho účinných látek, které nám mohou pomoci se spoustou potíží a zlepšit náš zdravotní stav. Co obsahuje?

  • Silice a pryskyřice – gingerol, zinferon,
  • sacharidy,
  • vitamíny C, B1, B2, K, E, A, kyselinu listovou,
  • minerální látky – vápník, fosfor, železo, draslík.

Díky tomuto složení posiluje imunitu, má antibakteriální a antivirové vlastnosti a je silně protizánětlivý. V případě virózy pomůže ztišit kašel a rozpustit hleny. Podporuje srdce, dodává energii a zlepšuje náladu. Celkově pozitivně ovlivňuje psychickou i fyzickou kondici. Pomůže i v případě, že máte problém s trávicí soustavou. Můžete využít jeho účinků, i pokud bojujete s otoky, působí proti zadržování vody v těle.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak si vyrobit tinkturu ze zázvoru?

Na závorovou tinkturu je mnoho receptů. Existují alkoholické a nealkoholické verze. Jak si vyrobit tu bez alkoholu?

Ingredience:

  • 250 g zázvoru,
  • 150 ml citronové šťávy,
  • 3 lžíce medu.

Připravte si do hrnce 1 l vody. Umyjte, oloupejte a nastrouhejte zázvor. Smíchejte zázvor s medem a citronem a vařte 15 minut. Vše nalijte do skleněné lahve. Po vychladnutí můžete konzumovat.

Užívání zázvorové tinktury

Vzhledem k tomu, že zázvorové tinktury jsou více koncentrované, účinky mohou být výraznější než při konzumaci zázvoru ve formě čaje. Nápoj má analgetické a protizánětlivé účinky. Pokud do tinktury přidáte kurkumu, podpoříte i trávení. V kombinaci s alkoholem bojuje proti nachlazení a také dezinfikuje ústní dutinu.

Kontraindikace užívání zázvoru

Přes veškeré účinky nemůže zázvor konzumovat každý. Není vhodný pro děti do jednoho roku, ani pro osoby, které trápí dvanácterníkové nebo žaludeční vředy. Při hypertenzi se poraďte s lékařem, zázvor může výrazně zvyšovat krevní tlak.

Zdroj: https://eatbeautiful.net/how-to-make-ginger-tincture-fresh-or-dried/