Každý jsme se s ním určitě setkali. Vodní kámen. Někdo s ním bojuje častěji než druhý, ale dříve či později dojde na každou domácnost. Bílá usazenina sice není zdravotně závadná, ale kdo by chtěl například pít čaj, ve kterém plavou krystalky vodního kamene? Pravděpodobně nikdo. Navíc přílišné zanesení může mít za následek, že spotřebič přestane fungovat mnohem dříve, než bychom očekávali. Vyřešte to snadno, rychle a navíc ekologicky!
Zapomeňte na chemické přípravky z obchodu
Na trhu najdete velkou škálu chemických přípravků specializovaných přímo na redukci usazenin vodního kamene. Nejsou ale vůbec potřeba. Máme pro vás řešení, díky kterému se této nepříjemnosti zbavíte v pohodlí domova a bez utrácení většího obnosu peněz.
Specializované čisticí prostředky jsou často na bázi agresivních a rozhodně ne ekologických chemikálií. Při jejich použití si můžete podráždit kůži nebo i sliznici dýchacích cest. Vyrobte si namísto toho účinný prostředek ze surovin, které máte buďto doma, nebo je koupíte v běžném obchodě za jednotky korun.
Použijte ocet nebo kyselinu citronovou
Tento účinný trik znaly už naše babičky. Do konvice stačí nalít vodu a přidat šest lžiček kyseliny citronové v prášku. Nechte několik hodin působit a poté směs vylijte. Konvici několikrát pořádně vypláchněte a převařte v ní čistou vodou, kterou následně také slijte.
Pokud doma nemáte pytlíček s kyselinou citronovou a nechce se vám do obchodu jen pro jednu věc, určitě máte ve spíži ocet. V odvápňování je stejně účinný jako prášek kyseliny citronové, ale možná vám nebude příjemná jeho výrazná vůně. Nalijte sklenici octa do konvice a zřeďte ji vodou. Smíchanou tekutinu následně dejte vařit.
Myslete ovšem na to, že nádoba nesmí být plná, protože ocet s vodou mají tendenci při varu pěnit. Mohlo by dojít k vyprsknutí horké tekutiny z konvice, a tedy i k opaření. Po povaření octové vody konvici několikrát vypláchněte čistou vodou, dokud se nezbavíte kyselého zápachu.
Zdroj: https://www.thekitchn.com/how-to-clean-an-electric-kettle-248372