Instantní, nebo mletá: oba druhy kávy mají své přívržence, pravda je ovšem někde uprostřed

Jste milovníkem kávy? Tak určitě poznáte rozdíl mezi instantní a tou sypanou. Rozdíl bude nejen v chuti, ale poznáte ho na první pohled. Kávu ale můžete nahradit také jiným produktem, který bude vhodnější pro vaše zdraví. Jakou kávu si dopřát? Máte raději rozpustnou, nebo instantní? Je mezi nimi velký rozdíl?

Mnoho lidí má za to, že pití velkého množství kávy může uškodit

Kolik kávy denně vypijete? Někomu stačí jeden hrnek ráno ke snídani, jiný si bez několika šálků neumí představit normální den. U lidí také panuje pověra, že instantní káva škodí více než káva sypaná. Co je na tom ale pravdy? Pokud pijete kávu v přiměřeném množství, rozhodně tím své zdraví podporujete, ne naopak. Obsahuje totiž kofein, který nás nastartuje, a antioxidanty, které pomáhají proti volným radikálům. Volné radikály mohou za vznik rakovinotvorných buněk.

Doporučený článek:  Tradičním lékem na nachlazení je cibulový sirup, česnek i husí sádlo

A jak vůbec probíhá výroba kávy? Instantní je podrobena chemickým úpravám, které našemu tělu v mnohém nebudou svědčit. Navíc se dělá z nekvalitnějších zrn, ale díky menšímu obsahu kofeinu také ušetříte svůj žaludek. Na druhou stranu pokud si dáte kávu tureckou, kvůli sedimentu si můžete zvýšit hladinu cholesterolu. V případě klasického espressa se ničeho takového obávat nemusíte.

Zdroj obrázku: Freepik

V některých případech je lepší kávu nepít

Kávu si mohou dopřát téměř všichni, ale v některých případech se to rozhodně nevyplatí. Lidé, kteří mají arteriální hypertenzi nebo jsou citliví na kofein, nebo jinak nemocné osoby by se kávě měli vyhýbat, protože jim může způsobit značné zdravotní problémy. Pokud nevíte, jestli máte vysokou citlivost na kofein, můžete si udělat velmi snadný test.

Doporučený článek:  Čtenářka Míša: Jsem profi účastnice soutěží. Svým propracovaným systémem si zvyšuji šance na výhru

Na kofeinu si pak můžete vytvořit také závislost. Proto je nutné vědět, jaké množství kávy si můžete dovolit pít. Nezapomeňte i na to, že je nutné s kávou vypít také sklenici vody, protože káva odvodňuje. V každém případě si kupujte pouze kvalitní kávu, kterou si doopravdy vychutnáte.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3777290/, https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/caffeine/art-20045678, https://www.ncausa.org/about-coffee/10-steps-from-seed-to-cup, https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/coffee/, https://www.healthline.com/nutrition/instant-coffee-good-or-bad, https://www.tasteofhome.com/article/types-of-coffee/, https://cs.wikipedia.org/wiki/K%C3%A1va, https://coach.nine.com.au/diet/instant-vs-ground-coffee-health-benefits/7fd0c0ca-f50d-4b4f-93c5-1d58c054a34a