Cibulový postřik se na zahradě vypořádá s mšicemi

Jsou maličkaté, pro leckoho neviditelné, v zahradě však dokážou způsobit naprostou pohromu. Mšice patří mezi největší škůdce, kteří dokáží zlikvidovat úrodu během několika málo dní. Živí se paraziticky na rostlinách, ze kterých vysávají rostlinné šťávy, a rozšiřují infekce. Před mšicemi nejsou uchráněny keře na zahradě, ale nevyhýbají se ani balkonům nebo terasám, kde jsou rostliny v květnících. Co proti nim použít? Drahé a agresivní chemikálie, které se prodávají v obchodě? Mnohem snazší a efektivnější variantou je cibulový odvar. Jak jej připravit a použít?

Doporučený článek:  Kávová sedlina jako odpad jenom vypadá. V kosmetice dokáže hotové zázraky

Malí a zákeřní škůdci

Jak by mohli být takoví drobečkové zákeřní? Věřte, že jsou, byť měří pouhých 4 až 6 milimetrů. Jejich kolonie se může rozrůst během několika málo dní do obřích rozměrů a nezůstane uchráněná jediná rostlina, keřík nebo ovocný stromek. Mšice se objevují už v průběhu května, během léta může kolonie čítat až několik stovek jedinců. Nejviditelnější jsou na listech nebo květech, některé druhy se zaměřují dokonce na kořeny. Běžně bezkřídlý hmyz se při přemnožení rodí s křídly, tito jedinci se pak snáze přesunou na další rostliny na zahradě.

Doporučený článek:  Voda z brambor je bohatá na živiny, které prospějí rostlinám
Zdroj obrázku: Freepik

Chemie? Raději cibulový postřik!

Jak se mšic zbavit? Zatímco začátečníci v panice zajedou do nejbližšího zahradnického centra nebo do hobbymarketu pro zaručený přípravek, zkušení pěstitelé namísto agresivní chemie volí přírodní metody. Jednou z osvědčených je použití cibulového nálevu, který působí proti mšicím i preventivně, k tomu chrání rostliny proti různým houbovým nebo plísňovým chorobám. Jeho příprava je přitom nadmíru snadná.

Odvar z cibule proti mšicím

Na přípravu cibulového postřiku budete potřebovat pouze dvě ingredience, a to:

  • 75 gramů červené nebo bílé cibule,
  • 10 litrů vody.
Doporučený článek:  Alobal usnadní žehlení, sušení prádla i mytí nádobí

Cibule se nakrájí na malé kostičky, vloží se do dostatečně velkého a hlubokého hrnce včetně slupek a zalije se vodou. Po 30minutovém vaření se nechá zchladnout. Roztok je okamžitě připravený k použití, nemusí se ani ředit. Aplikuje se pomocí rozprašovače každé tři nebo čtyři dny na rostliny zasažené mšicemi, případně preventivně, v brzkých ranních nebo pozdních večerních hodinách.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/control-aphids-onion-43022.html