Jahody lze snadno vypěstovat na zahradě nebo balkoně

Kdy je vhodné zasadit jahody? To je otázka, kterou si pokládá nejeden začátečník. Tyto rostliny potřebují jen velmi málo péče, zato se vám ale odvděčí spoustou plodů, které jsou červené, chutné a můžete je dále zpracovat. Jahody patří mezi nejoblíbenější ovoce, protože obsahují nejen spoustu vitaminů, ale i další prvky, které jsou pro naše tělo důležité.

Proč se vyplatí pěstovat doma jahody?

Jakou odrůdu si ale vybrat, aby se jim dařilo právě na vaší zahradě? Sazenice se od sebe budou lišit nejen dobou zrání, ale také tvarem nebo chutí. Rostlina by měla být především dobře zakořeněná a připravená k výsadbě. Samotné sazenice se pak ještě rozdělují do skupin. Některé plodí velmi rychle, i několik týdnů po výsadbě.

Doporučený článek:  Jedlá soda zbaví zahradu škůdců i plevele

Dbejte především na to, aby jahody byly od kvalifikovaného obchodníka nebo školky. Jedině tak budete mít jistotu, že vám vyrostou krásné plody, které si vychutnáte. Sazenice zelených jahod se vysazují nejen na jaře, ale také na podzim. Od poloviny března do začátku května bude nejlepší čas, pak už jahody začnou kvést. Na podzim se jedná o polovinu září.

Zdroj obrázku: Freepik

Jahody můžete mít také v květináči

Jahody nemusíte pěstovat pouze na zahradě, ale také v květináči na balkoně nebo na parapetu, pokud k tomu budou vhodné podmínky. Potřebují nejen správné místo, ale také kvalitní substrát. Místo by mělo být slunné, půda zase lehká a bohatá na humus. Ještě před jejich vysazením uvolněte půdu. Dejte pozor, aby jahody měly místo nejen do hloubky, ale také na šířku, protože mají rozsáhlý kořenový systém.

Doporučený článek:  Mravenci dokážou napáchat doma i na zahradě spoušť. Oblíbený prášek z kuchyně je vystrnadí pryč

Po vykopání jámy dejte rostlinu dovnitř a narovnejte kořeny. Zelené výhonky by měly být nad povrchem, jahody tak nesázejte moc hluboko. Okolní zemina musí být udusaná. Jahody je pak potřeba denně zalévat. Od sebe by měly být asi 40 cm, bude ale záviset na jejich odrůdě. Dejte si pozor, aby jahody nezasazovaly do míst, kde byla dříve rajčata nebo brambory.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-strawberries/