Jak odstranit skvrny od ovoce?

Občas se to stane. Jíte své oblíbené ovoce a najednou se objeví na oblečení flek. Zvláště u hodně barevného ovoce to může být problém. Jak tuto situaci zachránit? Důležité je zareagovat ihned, jak si skvrny všimnete.

Skvrny od borůvek

Barvivo od borůvek vpadá nevypratelně. Běžným pracím programem se skvrn pravděpodobně nezbavíte. Zkuste namočit potřísněné oblečení do roztoku kyseliny citrónové. Připravte si misku s vlažnou vodou, přidejte větší množství kyseliny citrónové a nechte máčet oblečení nejméně hodinu, ale můžete ponechat i déle. Pokud nemáte k dispozici kyselinu citrónovou, můžete použít i roztok octa. Pokud jde o čerstvou skvrnu, měla by stačit směs octa a vody 1:2, zaschlé skvrny pak vyžadují silnější roztok – 1:1. Nechte na oděv působit až dvě hodiny.

Doporučený článek:  Vychutnejte si šeřík všemi smysly. Lahodný čaj uleví játrům a rozzáří pleť

Jak na skvrny od třešní nebo rybízu

Skvrnu v první řadě zakryjte fólií nebo utěrkou, aby se nerozšířila. Jakmile zaschne, naneste na ni kyselé mléko. Skvrna zaschne a vy ji snadno sloupnete. Tento postup je většinou nutné opakovat vícekrát po sobě.

Další možnosti, jak se zbavit skvrn

Skvrny, které se vytvoří na bílém oblečení, se pokuste vyprat bělidlem. Může to pomoci, bohužel tento trik lze použít jen na čistě bílém oblečení. Pokud jde o skvrny od jablečné nebo hruškové šťávy, je třeba jednat rychle. Pokuste se skvrn zbavit pomocí octu, soli nebo citrónové šťávy. Nejprve totiž nemusí být vidět, později ale budete mít na oblečení nažloutlé fleky. Pokud budete oděv prát v pračce, nebojte se přidat přípravek na odstranění skvrn. Někdy je potřeba prát několikrát, napoprvé se nemusíte barviva zbavit. Co tedy můžete ještě vyzkoušet?

  • Žlučové mýdlo
  • Sůl se studenou vodou
  • Citrónovou šťávu
  • Horké mléko
Doporučený článek:  Pravidelné čištění udrží pleť zdravou a zářivou

Při použití jakéhokoliv z výše uvedených postupů je vhodné oděv ještě důkladně vyprat. Pokud se to nepodaří ihned, zafunguje něco jiného. Důležité je reagovat co nejdřív po vzniku skvrny.

Zdroj: https://www.today.com/home/what-do-when-you-get-berries-your-clothing-furniture-t108465