Jak si správně měřit teplotu a jaký k tomu používat teploměr?

Měření teploty se zdá jako velmi jednoduchá činnost, kterou máme v malíku už od malička. Není to ale pravda, protože mnoho lidí netuší, jak teploměr správně dát do podpaží a jak dlouho ho tam držet, aby naměřená teplota byla relevantní. Navíc občas zvolíme nevhodné místo na měření. Správnou teplotu navíc ovlivňuje i spoustu jiných faktorů.

Jak správně měřit teplotu?

Správná tělesná teplota je mezi 36,4 až 37 stupňů Celsia. Záleží to samozřejmě na každém člověku. Někdo může být teplotu dlouhodobě nižší, někdo naopak nižší. Teplota se bude lišit také v závislosti na denní době, na vaší náladě a také na roční období. V některých případech se může teplota lišit až o jeden stupeň. Teplota, kterou budete měřit blíže vnitřku těla, bude logicky vyšší.

Doporučený článek:  Tipy, jak se přírodními prostředky zbavit mšic na rostlinách

Jakým teploměrem bude nejlepší teplotu měřit? Existuje mnoho druhů teploměrů, které dřív ani neexistovaly. Dříve totiž lidé používají pouze rtuťový teploměr, který se už nějakou dobu nevyrábí. I tak ho má hodně domácností doma, protože patří mezi nepřesnější teploměry, které na trhu jsou. Rtuť může mít negativní vliv na naše zdraví.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké teploměry najdete na trhu?

Dnes se nejčastěji používají dotykové elektronické teploměry, které seženete v každé lékárně. Jsou středně přesné. Infračervené teploměry se mohou použít na čelo, dotykové zase do ucha. Infračervené jsou o něco dražší než elektronické teploměry. Jak ale teploměr používat a jak ho skladovat, aby dlouho vydržel? Všechno záleží na tom, co říká příbalový leták.

Doporučený článek:  Když deodoranty nestačí, pomůže příroda. Pocení a zápachu zabrání bylinky i běžná kosmetika

Jestli budete používat dotykový teploměr, hodí se do konečníku, podpaží nebo úst. Doba měření není dlouhá, maximálně do minuty. Mezi nejčastější chyby v měření patří nesprávné místo naměření. Důležité je také dodržovat stanovenou dobu měření, aby byl výsledek co nejpřesnější. U infračervených může být chybou špatná vzdálenost teploměrů od kůže – mělo by to být 2 až 5 cm.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/articles/9959-thermometers-how-to-take-your-temperature