Jak vyleštit šperky, aby vypadaly jako nové?

Možná máte doma šperky po babičce, nebo své, delší dobu nepoužívané. Ačkoliv tyto poklady už nemusí vypadat tak, jako když jste je pořídily, jde s tím ještě něco udělat. Můžete jim navrátit jejich lesk a krásu, abyste se s nimi mohli opět pochlubit na významné společenské akci. Jaké jsou domácí způsoby, jak navrátit šperkům lesk a krásu?

Jak navrátit krásu zlatým šperkům?

Pokud máte ve šperkovnici zlaté prsteny, řetízky nebo náramky, zkuste je otřít opatrně hadříkem namočeným v pivu. Aby se krásně leskly, můžete vyzkoušet jedlou sodu s octem-nasypte na ně trochu jedlé sody, nalijte pár kapek octa a pak důkladně umyjte. Zlaté šperky jde také namočit do misky s teplou vodu, kam přidáte několik kapek saponátu na mytí nádobí. Necháte několik minut odstát a pokud je potřeba, dočistíte kartáčkem. Šperky vyjmete, rozprostřete na ručník a necháte oschnout, případně je můžete osušit fénem na nižší stupeň. Nakonec vyleštěte měkkým hadříkem.

Doporučený článek:  Majonéza není zdravá. Lepší je ji napatlat na nábytek, do vlasů nebo na nehty

Jak vyčistit stříbro?

I zde se nabízí více možností. Budete potřebovat mísu a hliníkovou fólii. Mísu vyložíte fólií, nalijete horkou vodu a přidáte prací prášek bez chlóru. Zamícháte a šperky vložíte do připraveného roztoku. Po minutě opláchněte a nechte uschnout. Další možností je amoniak. Smícháte amoniak s teplou vodou v poměru 1:2, a necháte v něm šperky několik minut. Pak otřete do sucha. Použít můžeme také univerzální jedlou sodu. Do ¼ šálku jedlé sody přidejte dvě lžíce vody. Ze směsi vytvořte kašičku. Ta se dá použít jak na přírody, tak i na stříbrné šperky. Směs naneste na houbičku, důkladně vyčistěte, opláchněte a osušte.

Doporučený článek:  Černé oblečení potřebuje speciální péči. Sytou barvu pomůže udržet oblíbený nápoj

Jakým dalším způsobem vyleštit šperky?

Máte doma krásné šperky s drahými kameny, se zirkonem? Budete potřebovat starý kartáček, na něj naneste trochu pasty a šperk vyleštěte. Pak ho otřete vlhkým hadříkem. Bude vypadat jako nový.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/tips/a25736/how-to-clean-jewelry/