Jemné květy šeříku vadnou velmi rychle. Díky několika trikům ale vydrží ve váze dlouho čerstvé

Ne všechny květiny se hodí do kytice. Mnohé z nich nevydrží ve váze dlouho a jejich půvabný vzhled už zdaleka není tak krásný. Chceme-li si užít například voňavý šeřík, je dobré znát pár triků na prodloužení jeho krásy.

Péče o vodu

Kytici šeříku bychom měli měnit vodu jednou nebo dvakrát denně. Při každé výměně vody stojí za to umýt kluzké špičky větviček a jemně je seříznout. Pokud si všimneme, že šeřík začíná vadnout, je možné pokusit se ho zachránit. Namočte šeřík na dvě hodiny do misky se studenou vodou. Po uplynutí této doby vodu jemně setřeste a vraťte zpět do vázy. Šeříku se alespoň na chvíli vrátí jeho původní krásný vzhled.

Doporučený článek:  Pět skvělých tipů, jak využít kyselinu citronovou v domácnosti. Tenhle prášek dokáže hotové zázraky

Aby šeřík vydržel svěže co nejdéle, měli bychom ho řezat buď brzy ráno, nebo večer. Pokud rostlinu odřízneme během dne, existuje velké riziko, že rychleji zvadne. Větvičky šeříku byste měli řezat ostrým nožem nebo pilkou. Vyhýbejte se trhání větviček rukama. Důležité je zvolit pro šeřík vhodnou vázu a nevystavovat jej přímému slunečnímu záření.

Zdroj obrázku: Freepik

Eliminace hniloby

Riziko hniloby šeříku lze snížit odstraněním spodních listů. Před vložením šeříku do vázy s vodou bychom měli ještě oříznout jeho větvičky v šikmém úhlu. Kromě toho je dobré čerstvě seříznuté větvičky namočit do vroucí vody na 20 vteřin, maximálně na půl minuty. Tento postup však dělejte velmi opatrně, abyste zbytečně nepoškodili stonky květin.

Doporučený článek:  Pivoňky ve váze vydrží čerstvé mnohem déle. Záleží na době řezu, technice i kvalitě vody

Můžete přidat do vody kondicionér, aby si zachovaly svůj vzhled déle. Pokud jsou ve váze pouze šeříky, přidáme do vody kondicionér na keře, a je-li kytice míchaná, přidejte univerzální kondicionér na řezané květiny. Dobrým doplňkem do vody je také aspirin, který prodlužuje trvanlivost květin. Nebo můžete zkusit smíchat vodu ve váze s obyčejným cukrem.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/trees-shrubs-vines/shrubs/is-there-any-way-to-keep-lilacs-from-wilting-in-a-vase/