Česnekový postřik ochrání rostliny před mšicemi

Mšice často útočí rychle a nečekaně. Jejich invaze může být pro rostliny fatální, jelikož je oslabují, a mohou je dokonce úplně zahubit. Navíc mšice zvyšují riziko napadení houbovými chorobami. Jelikož se tito škůdci rychle množí, je nutné jednat hned, jakmile je na rostlinách objevíme. Kromě chemických prostředků může pomoci i česnekový postřik, který snadno vyrobíte doma.

Česnek nepomáhá jen lidem

Po česneku saháme nejčastěji během podzimu a zimy, kdy hrozí chřipky a jiné infekce. Česnek se řadí mezi přírodní antibiotika, která ulevují od příznaků nachlazení. Kromě toho zajímavě chutná, takže i v kuchyni má své nezastupitelné místo. Málokdo přitom ví, že je užitečný i pro rostliny. Můžeme ho aplikovat jako hnojivo nebo jako postřik proti škůdcům.

Doporučený článek:  Neprůstřelná káva je hit, který si zamilujete. Zlepší koncentraci a podpoří hubnutí

Česneková vůně mšice spolehlivě odpudí. Příprava postřiku je poměrně snadná, potřebovat budete pět stroužků česneku a litr vody. Oloupaný česnek nakrájejte a rozdrťte, případně ho můžete prolisovat. Poté ho přelijte litrem vody a za občasného míchání nechte několik hodin odstát. Před použitím roztok zřeďte stejným množstvím vody.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak postřik aplikovat?

Připravený a zředěný nálev už můžete přelít do lahve s rozprašovačem a aplikovat na napadené rostliny. Tak jako každý přírodní prostředek musí být aplikovaný opakovaně, aby byl účinný. Používejte ho ideálně každý den až do doby, než mšice kompletně zmizí. Nejlepší dobou pro aplikaci je ráno nebo večer, určitě rostliny nestříkejte, pokud na ně dopadá přímé sluneční světlo.

Doporučený článek:  Živý i umělý vánoční stromek může být krásný. Záleží na dobrém výběru

Česnekový postřik se dá použít i preventivně, pokud chcete rostliny před napadení škůdci ochránit. V tom případě ho na rostliny aplikujte jednou týdně. Můžete ho vyzkoušet i v případě napadení sviluškami nebo molicemi, které jsou velmi odolné a často na ně neúčinkují ani chemické přípravky. Česnekový postřik je ekologický a zcela bezpečný pro vás i pro životní prostředí.

Zdroj: https://plantcaretoday.com/garlic-spray-aphids.html