V poslední době velmi oblíbené a ekologické hnojivo vyrobené jen z vody a kopřiv. Kopřivový hnůj je tajná zbraň mnohých zahradníků. Tento hnůj se vyrábí kvašením posekaných kopřiv ve vodě po dobu několika týdnů. Jedná se o velmi kvalitní hnojivo plné vitamínů a minerálů. Díky svým vlastnostem kopřivový postřik odpuzuje mnoho škůdců, a tak se stal velmi oblíbeným přípravkem mnoha pěstitelů. Pod jaké rostliny můžeme tento hnůj aplikovat?
Vlastnosti kopřivové kaše
Kopřiva dvoudomá je mnohdy považována za plevel. Ale i naše babičky věděly, že se jedná o rostlinu, která obsahuje mnoho vitamínů a minerálů. Nejeden z nás již ochutnal špenát uvařený z kopřiv nebo si na vlasy aplikoval olej s výtažkem z kopřiv. Pokud chcete také své zahrádce dodat veškeré potřebné vitamíny a minerály, určitě se vám vyplatí sesbírat kopřivy a připravit si z nich kaši ke hnojení. Tato kaše půdě dodá draslík, hořčík, fosfor, ale také dávku železa a vápníku. Tyto složky podpoří růst a sílu rostlin.
Vhodné rostliny, které kopřivový hnůj přímo milují
Mezi hlavní rostliny, kterým kopřivový hnůj vyhovuje, patří bezesporu rajčata. Rajčata totiž potřebují přesně ty vitamíny a minerály, které kopřivový hnůj obsahuje. Navíc toto hnojivo napomáhá v boji s problematickými a snadno se šířícími chorobami rajčat. U rajčat se tedy doporučuje používat hnojivo z kopřiv ideálně každé dva týdny.
Pod okurky
Zejména v počátečním období vegetace okurek se doporučuje zalévat je kopřivovým hnojem. Pokud vodu z kopřivové kaše dáte do rozprašovače, můžete se vyvarovat onemocnění okurek houbovými chorobami. Také mšice nesnášejí tento postřik, takže tím zabijete dvě mouchy jednou ranou.
A co ostatní zahradní rostliny?
Tento vitamíny nasycený hnůj se doporučuje také přidávat do zálivky pod petržel, řepu, mrkev, ale i celer. Nic nepokazíte, když tímto hnojem zalijete také maliníky, jahodníky nebo i růže.
Zdroj: https://homesteadandchill.com/stinging-nettle-fertilizer-tea/