Koření najde v domácnosti využití nejen při vaření

Určitě už víte, že různé druhy koření zlepšují chuť jídel, usnadňují trávení a starají se o naše zdraví a kondici. Ale možná nevíte, že mnoho koření má i jiné využití než jen dochucování jídel. Použijte je k výrobě domácích čisticích prostředků nebo k odpuzení škůdců na své zahrádce. Navíc velkou výhodou těchto kořenících přípravků je, že jsou bezpečné pro naše zdraví i životní prostředí.

Sůl nad zlato

Přimrzne vám pokaždé nádoba na tvoření ledu ke dnu šuplíku v mrazáku? Teď už nemusí, pokud do šuplíku dáte trochu soli a na ni postavíte formičky s vodou. Jídlo se na pánvi nepřilepí, když na ni nejdříve nasypete sůl a důkladně ji ohřejete. Poté ji vysypte a otřete papírovou utěrkou. Chcete-li se zbavit skvrn od bláta na koberci, posypte ho solí, nechte 20 minut působit a vysajte. Nebo přidejte hrst soli do přihrádky máchání, když perete záclony nebo závěsy. Ty zůstanou déle bělejší a čistší.

Doporučený článek:  Zimní oblečení si po roce zaslouží osvěžit. Domácí prostředky se vyrovnají profesionálnímu čištění
Zdroj obrázku: Freepik

Kajenský pepř odežene mšice

Kajenský pepř přitahuje hosty svým lahodným teplem, které dodává jídlům. Ale při použití na zahradě nebo na dvorku posílá jeho vůně zprávu škůdcům, že by měli utéct a už se nevracet. Pokud mšice ničí vaše růže, smíchejte v lahvičce s rozprašovačem čajovou lžičku kajenského pepře s trochou přípravku na mytí nádobí a zbytek doplňte vodou. Stačí protřepat a lehce postříkat listy rostlin a okolní půdu. Nezvaní návštěvníci rychle odejdou.

Skořice a bobkový list vás zbaví molů a zlepší náladu

Potřebujete se zbavit molů ve skříni s oblečením? Tak vložte do sáčku tyčinku skořice a lžíci levandule a umístěte ho do skříně. Abyste provoněli celý dům, nasypejte na koberec 2 čajové lžičky skořice a vysajte. A když přesazujete květiny, smíchejte zeminu se skořicí (1 lžíce na 2 litry zeminy), abyste je ochránili před plísněmi a usnadnili regeneraci.

Doporučený článek:  Jak se správně vážit? Dodržujte tato pravidla!
Zdroj obrázku: Pixabay

Moli bohužel netrápí jen náš šatník, ale objevují se i v kuchyňských skříňkách nebo ve spíži. V takovém případě pomůže, když do skříněk umístíte několik bobkových listů. Toto koření navíc působí příznivě i na naši psychiku – vdechování kouře ze spálených 2 bobkových listů zlepšuje náladu a snižuje stres.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/food-recipes/healthy/g2256/spice-uses/