Koupě levného domu nemusí být výhodná investice, záleží na jeho stavu

V dnešní době je koupě domu obrovskou finanční zátěží. Jednou za čas ale můžete na trhu narazit na velmi levnou nabídku. Měli byste si na to dávat pozor, protože to může znamenat, že dům patří do skupiny OKAL. Jde o domy, které mají ve své konstrukci rakovinotvorný formaldehyd a azbestová vlákna. Tyto stavby vznikly v 70. letech minulého století a dnes stále některé z nich můžeme najít.

Staré stavby nechte vždy zkontrolovat

Může se zdát, že dnes najdete všechny informace na internetu a vše je volně přístupné. Mnoho lidí ale stále koupí levně starý dům a potom se nestačí divit. Domy typu OKAL jsou dřevěné rodinné domy, do kterých se používaly azbestocementové desky. Tyto desky jsou nebezpečným zdrojem formaldehydu, který má ničivé účinky na naše zdraví.

Doporučený článek:  Cukr lze nahradit zdravějšími náhražkami, které tělu prospějí

Život v takovém domě může po nějaké době způsobit rakovinu a vznik nádorů. Problémem ale nejsou jen desky. Výplň, která se dávala mezi pláště na stavbě, nesplňuje dnešní požadavky na tepelnou izolaci. Během let se zmenšila a nyní nechrání budovu před chladem, vlhkem ani teplotními rozdíly. To může způsobit vznik nebezpečných plísní po celém domě.

Zdroj obrázku: Freepik

Rekonstrukce starého domu má svá pravidla

Noví majitelé starých domů se obvykle rozhodnou pro instalaci nových oken. Je to logický krok, ale v tomto případě můžete narušit přirozenou cirkulaci vzduchu, která v domě po celé roky probíhala. To způsobí, že se formaldehyd a další nebezpečné látky uzavřou uvnitř domu a způsobí zdravotní problémy mnohem rychleji.

Doporučený článek:  Česnek dodá kuchyni správný šmak. Výborná je pomazánka nebo česnekový dip

Velká rekonstrukce také nebude snadná. Chcete-li změnit dispozici domova a zasáhnout do stěn, budete potřebovat specializovanou firmu, která dokáže pracovat s nebezpečnými materiály. Před koupí byste si měli nechat dům vždy zkontrolovat a zjistit, z čeho byl postaven. V opačném případě vás čeká mnoho oprav a možné zdravotní problémy, které mohou skončit i smrtí.

Zdroj: https://www.thisoldhouse.com/home-safety/21014901/remove-asbestos-in-homes