Nadváha je pohromou pro páteř, vazy i klouby. Nepříjemné bolesti jsou jen začátek

Nadváha může v těle způsobit mnoho problémů. Potíže se zády v souvislosti s nadváhou mohou začít necitlivostí končetin, bolestmi hlavy, nebo dokonce depresemi. Bolesti se mohou ze zad přesunout i do dalších částí těla. Obezita může způsobit také degeneraci páteře a všech kloubů v těle.

Jak nadváha ovlivňuje pohybový aparát?

Páteř a klouby mají velmi těžkou práci. Každý den se neustále pohybujeme, stojíme nebo sedíme. Během celého dne páteř pracuje a drží hmotnost celého těla. Z tohoto důvodu se během času přirozeně opotřebuje. Velké množství tuku v těle fungování páteře ztěžuje. Tuk se většinou hromadí na břiše. Tato tkáň nás táhne dopředu, což se promítá do napětí a zkrácení svalů v oblasti páteře.

Doporučený článek:  Zdravý jídelníček by neměl obsahovat příliš tuků ani vysoce zpracovaných potravin

Jakmile začneme hmotností zatěžovat své klouby, kloubní pouzdra a vazy, všechny svaly postupně ztratí správnou funkčnost. Břišní tuk na nich ale bude stále viset. Tímto způsobem se dostaneme k bolestem nebo omezené pohyblivosti. V tuto chvíli bude docházet k dehydrataci a degenerativním změnám, které ovlivní v první řadě ploténky. Většina těchto změn je bohužel nevratná, a proto byste se měli zamyslet nad redukcí své váhy.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak poznat, že páteř nefunguje správně

Příznaků, které můžete zažívat, je poměrně hodně. Nejčastější jsou závratě a bolesti hlavy, tinnitus nebo poruchy vidění. Mezi další patří necitlivost, brnění nebo nepohodlí v pažích a rukou. Setkat se můžete také s tlakem nebo bolestí v hrudní oblasti, a to zejména během noci. Poruchy bederní páteře se projeví bolestí v nohách. Můžete mít jen zablokovanou páteř, ale stejně tak může být zdrojem problémů vaše hmotnost.

Doporučený článek:  Pecka z avokáda je stejně cenná jako samotný plod. Využít lze v kuchyni i pro krásu

Fyzioterapie jako součást léčby obezity

Nejdůležitějším krokem je samozřejmě redukce hmotnosti. Dalším krokem by měla být odborná rehabilitace při práci s fyzioterapeutem. Holistický přístup může přinést velmi dobré a hlavně trvalé účinky. Rehabilitace vždy musí být navržena individuálně, protože každé tělo je jiné, vaše zdraví je odlišné od ostatních a program pro vás bude vypadat úplně jinak než u ostatních lidí.

Zdroj: https://www.hsph.harvard.edu/obesity-prevention-source/obesity-consequences/health-effects/