Nadváha je pohromou pro páteř, vazy i klouby. Nepříjemné bolesti jsou jen začátek

Nadváha může v těle způsobit mnoho problémů. Potíže se zády v souvislosti s nadváhou mohou začít necitlivostí končetin, bolestmi hlavy, nebo dokonce depresemi. Bolesti se mohou ze zad přesunout i do dalších částí těla. Obezita může způsobit také degeneraci páteře a všech kloubů v těle.

Jak nadváha ovlivňuje pohybový aparát?

Páteř a klouby mají velmi těžkou práci. Každý den se neustále pohybujeme, stojíme nebo sedíme. Během celého dne páteř pracuje a drží hmotnost celého těla. Z tohoto důvodu se během času přirozeně opotřebuje. Velké množství tuku v těle fungování páteře ztěžuje. Tuk se většinou hromadí na břiše. Tato tkáň nás táhne dopředu, což se promítá do napětí a zkrácení svalů v oblasti páteře.

Jakmile začneme hmotností zatěžovat své klouby, kloubní pouzdra a vazy, všechny svaly postupně ztratí správnou funkčnost. Břišní tuk na nich ale bude stále viset. Tímto způsobem se dostaneme k bolestem nebo omezené pohyblivosti. V tuto chvíli bude docházet k dehydrataci a degenerativním změnám, které ovlivní v první řadě ploténky. Většina těchto změn je bohužel nevratná, a proto byste se měli zamyslet nad redukcí své váhy.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak poznat, že páteř nefunguje správně

Příznaků, které můžete zažívat, je poměrně hodně. Nejčastější jsou závratě a bolesti hlavy, tinnitus nebo poruchy vidění. Mezi další patří necitlivost, brnění nebo nepohodlí v pažích a rukou. Setkat se můžete také s tlakem nebo bolestí v hrudní oblasti, a to zejména během noci. Poruchy bederní páteře se projeví bolestí v nohách. Můžete mít jen zablokovanou páteř, ale stejně tak může být zdrojem problémů vaše hmotnost.

Fyzioterapie jako součást léčby obezity

Nejdůležitějším krokem je samozřejmě redukce hmotnosti. Dalším krokem by měla být odborná rehabilitace při práci s fyzioterapeutem. Holistický přístup může přinést velmi dobré a hlavně trvalé účinky. Rehabilitace vždy musí být navržena individuálně, protože každé tělo je jiné, vaše zdraví je odlišné od ostatních a program pro vás bude vypadat úplně jinak než u ostatních lidí.

Zdroj: https://www.hsph.harvard.edu/obesity-prevention-source/obesity-consequences/health-effects/