Krásný a hustý trávník zajistí správné zavlažování. Během horkých dnů má specifická pravidla

Krásný a dobře upravený trávník je snem každého majitele zahrady. Je to jeho výkladní skříň, která přitahuje pozornost a vytváří působivé prostředí s rostlinami rostoucími kolem. Proto stojí za to vědět, co je nejdůležitější v péči o trávu a co vyžaduje zvláštní pozornost.

Jak správně zavlažovat trávník

Pravidelné zavlažování trávníku je nezbytným postupem pro jeho správný růst a atraktivní vzhled. Existují dva základní způsoby zavlažování trávníku. V případě malých zelených ploch o rozloze přibližně 50 metrů čtverečních, můžeme trávu lehce zalévat vlastní zahradní hadicí a nemělo by to trvat déle než 10–15 minut. Při použití této metody však musíte pamatovat na rovnoměrné rozložení vody po celém trávníku.

Doporučený článek:  Hraboše vyženou ze zahrady přírodní plašiče nebo domácí mazlíčci

V posledních letech jsou již mnohem populárnější postřikovače nebo automatické zavlažovací systémy. Doporučuje se je nainstalovat ještě před nasazením trávníku. I zde musíte být opatrní, abyste každé části zahrady poskytli správné množství vody. Za tímto účelem stojí za to využít rady odborníků, kteří nám řeknou, jak bychom měli správně nastavit provoz postřikovačů nebo zavlažovacích systémů.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak zalévat trávník v horkém počasí

To, jak pečujete o trávník v horkém počasí, závisí i na tom, jak starý váš trávník je a na jaké půdě roste. Nejčastější chybou nezkušených zahrádkářů je zavlažování trávy během slunečného dne. Voda nahromaděná na stéblech zaměřuje sluneční paprsky jako čočku a to může vést ke spálení trávy. Velký teplotní rozdíl také vede k rychlému odpařování vody, takže trávník ze zavlažování moc neprofituje.

Doporučený článek:  Postřik z kopřivy zlikviduje na zahradě mandelinku bramborovou

Nejlepší doba pro zalévání trávníku v horkém počasí je proto brzy ráno mezi šestou a devátou hodinou, kdy jsou teploty stále nízké, což minimalizuje odpařování. Večerní zavlažování také funguje stejně dobře. Během horkého počasí hojně a důkladně zalévejte vodou tak, aby voda prosakovala do spodních vrstev půdy, ve které je tráva zakořeněná, to znamená, že voda by měla proniknout do hloubky alespoň 10–15 centimetrů.

Zdroj: https://www.lovethegarden.com/uk-en/article/how-water-lawn