Lidé s alergií a některými léky by neměli jíst jahody

Jahody jsou chutné letní ovoce, které najdete ve většině zahrad. Jsou velmi nenáročné na pěstování a plody si pak můžete vychutnávat celé léto. Navíc se dají zamrazit, vynikající koláče si tak můžete upéct také v zimě. Bohužel jahody nejsou vhodné pro každého, i když obsahují spoustu vitaminů a dalších živin, které jsou prospěšné pro naše zdraví. Jací lidé by se konzumace jahod měli vyvarovat?

Sezona jahod je tady

Jahody obsahují cenné minerály a další látky, které byste měli znát. Jsou bohaté nejen na vitamin C, který se hodí na podporu imunitního systému, ale také draslík, který má na starost správnou funkci nervového a svalového systému. Ne každý ale jejich účinky využije, protože se najde určitá skupina lidí, které jahody nesednou. Proč je někteří nemohou jíst? Je to kvůli látkám, které obsahují.

Doporučený článek:  Při zácpě musí stud stranou. Jde o vážný problém, který je nutné řešit ihned

Někteří lidé mohou mít na jahody alergii. Patří totiž mezi silné alergeny kvůli obsaženým látkám. Proto stojí za to nejdříve vyzkoušet, jestli právě vy nepatříte do této skupiny. Jahody mohou mít také negativní vliv na trávicí systém, musíte se jich vzdát také v případě, že berete určité druhy léků.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak poznáte alergii na jahody?

Léky na srdeční arytmii mohou způsobit v kombinaci s jahodami velmi nepříjemné stavy. Musíte je tak vyloučit ze svého jídelníčku, protože mohou způsobit právě problémy se srdcem. Alergii na jahody pak také snadno poznáte podle příznaků, které budou viditelné na první pohled. Mezi takové patří rýma, vyrážka nebo astmatický záchvat.

Doporučený článek:  Mačkání pupínků patří mezi oblíbené řešení akné. Dermatologové ale bijí na poplach

Jahody mohou navíc obsahovat také pesticidy, což jsou látky, kterými se stříká ovoce i zelenina na zemědělských polích. Přispívají k rozvoji rakoviny nebo dalších vážných nemocí. Jahody by také neměli jíst lidé, kteří trpí na střevní onemocnění. Semínka, která v jahodách najdete, mohou způsobit podráždění sliznice.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/strawberries, https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/potassium/, https://www.healthline.com/health/strawberry-allergy, https://www.medicalnewstoday.com/articles/323067, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2231435/