Líní zahradníci nechávají běžně válet na záhonech krabice. Ušetří si tím hodně práce

Mulčování půdy je postup, který přináší mnoho výhod při pěstování zeleniny, ovoce i květin. Pomáhá velmi snadno zúrodňovat půdu, ale také vytváří lepší podmínky pro vývoj rostlin, chrání je před vymrzáním a likviduje plevel. Jako vhodný materiál se běžně používá kompost, kůra nebo piliny, ale je vhodné občas sáhnout i po materiálech, které běžně skončí jen v koši, jako například starý karton. To je skvělý způsob, jak dát věcem druhý život a využít je opakovaně. Mulčování kartonovými krabicemi dokonale připraví půdu pro kultivaci a zajistí bohatou úrodu.

Doporučený článek:  Mravence ze zahrady vypudí vůně skořice, kávy nebo octa

Proč využít staré kartonové krabice?

K mulčování se obvykle používá kůra, sláma, piliny nebo kompost. Jsou to skvělé izolační materiály, které zabraňují tvorbě tvrdé krusty na zemi, zlepšují strukturu půdy a zajišťují dostatečné větrání i ideální vlhkost. Rostliny tak mají lepší podmínky pro vývoj, jejich kořeny jsou v zimě chráněny proti mrazu a v létě nevysychají.

Velmi dobře můžete mulčovat půdu tak, že ji zakryjete kartonem. Tato metoda má mnoho výhod, protože tento materiál se rozkládá pomaleji než jiné mulče a navíc k sobě láká žížaly, které substrát dokonale prohnojí.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaký karton použít?

Samozřejmě platí, že ne všechny druhy kartonů jsou vhodné pro mulčování půdy. Určitě nepoužívejte kartonové krabice pokryté fólií, barvou nebo lakem. Volte proto minimálně potištěnou lepenku, aby se chemikálie v inkoustu nedostaly do půdy. Odstraňte také všechny štítky, nálepky, pásky nebo sponky.

Doporučený článek:  Zatočte s mravenci rychle a nekompromisně. Z domova i zahrady je vyženou oblíbení pomocníci

Jak postupovat?

Stačí pevně zakrýt záhon kartonovými deskami a rozložit je tak, aby kompletně překrývaly půdu. Kartony je dobré mít lehce navlhčené vodou. Aby nedocházelo k deformaci kartonu a jeho posouvání při větrném počasí, je vhodné jej po stranách zatížit kameny a překrýt vrstvou dalšího materiálu, např. kůry, slámy, jehličí nebo suchého listí.

Zdroj: https://ucanr.edu/blogs/blogcore/postdetail.cfm?postnum=51601