Hypertenze ohrožuje stále větší procento lidí. Správný jídelníček jí přitom dokáže snadno předejít

Hypertenze je skutečnou pohromou ve společnosti. Nemoc, která, ať to už zní jakkoli, bohužel nebolí. Často se proto dozvídáme o tom, že máme hypertenzi, příliš pozdě. Jako vždy je nejlepší metodou prevence.

Co je to hypertenze

O hypertenzi hovoříme tehdy, když systolický nebo diastolický tlak přesahuje normy. Existuje mnoho faktorů, které podporují rozvoj hypertenze. Mezi nejdůležitější určité patří nadváha a obezita, nedostatek fyzické aktivity nebo aktivity, která je přizpůsobena věku a zdravotnímu stavu, kouření a špatné stravovací návyky.

Doporučený článek:  Pálení žáhy se může objevit kdykoli. Stačí málo a už nikdy vás trápit nebude

Inteligentní a vyvážená strava je klíčem ke zdraví v každém aspektu. Podlehnout rozmarům, chutím a opakovat nutriční chyby je jednoduchý způsob, jak vyvinout hypertenzi. Mezi nejškodlivější produkty pro práci srdce a ty, které mají vliv na zvyšující se tlak, patří nasycené tuky a vysoce zpracované výroby, které jsou plné chemických potravinářských přísad a soli a jejichž nadměrná konzumace je faktorem číslo jedna mezi všemi, které podporují hypertenzi.

Zdroj obrázku: Freepik

Klíčem je vláknina

Obvykle mluvíme o vláknině v kontextu trávicích procesů a střevní dysfunkce. Mezitím tato balastová látka hraje klíčovou roli v průběhu mnoha životně důležitých funkcí. Vláknina také určuje práci srdce a ovlivňuje hladinu krevního tlaku. Vědci se shodují v tom, že strava, ve které jsou dávky vlákniny přiměřené věku a zdravotnímu stavu, je výchozím bodem pro prevenci hypertenze a základní věcí ve snaze kompenzovat její příliš vysoké hodnoty.

Doporučený článek:  Když světlo bolí: fotofobie může znamenat víc než jen přecitlivění očí

Nezapomeňte do svého jídelníčku zařadit co nejvíce lokální zeleniny a ovoce. Pro srdce a normalizaci tlaku sáhněte po rajčatech bohatých na draslík, mrkvi, řepě, špenátu, brokolici, bramborách a sezónním ovoci, jako jsou jahody a třešně. Velké dávky draslíku obsahuje také sušené ovoce, ale během sezóny dejte určitě přednost tomu čerstvému.

Zdroj: https://www.nhs.uk/conditions/high-blood-pressure-hypertension/prevention/