Praskání rajčat způsobuje nadbytek vody, špatné hnojivo i typ odrůdy

Mnoho lidí s radostí pěstuje vlastní rajčata. Hodně zahradníků se potýká s nepříjemným problémem, kterým je praskání rajčat. Bohužel nejde jen o vzhled rajčete, ale popraskaná slupka může vést k vyššímu riziku onemocnění těchto plodů. Naštěstí existují osvědčené metody, které vás před touto potíží ochrání. Prevence je totiž vždy nejlepším řešením.

Proč rajčata praskají?

Rajčata praskají z mnoha důvodů. Nejčastějším je kolísání vlhkosti půdy, ve které rostliny rostou. Dalším problémem je špatné hnojení nebo příliš velké zalévání. Rajčata natáhnou vodu natolik, že nakonec prasknou. Správné hnojení je klíčem k úspěchu. Dobře nastavené hnojení povede k rovnoměrnému růstu. Myslete na to, aby hnojivo neobsahovalo příliš dusíku.

Doporučený článek:  Chlebové hnojivo podpoří v růstu rajčata, okurky i papriky

Způsoby, jak ochránit sklizeň

Kromě hnojení musíte pochopitelně myslet také na pravidelné a správné zalévání. Když rostlinám poskytnete ideální množství vody, sníží se pravděpodobnost prasknutí jejich plodů. Zalévejte je pravidelně, ale ne velkým množstvím vody. Během dešťů na zalévání zapomeňte, protože jinak plody nabobtnají a prasknou.

Zdroj obrázku: Freepik

Dalším důležitým faktorem je odvodnění půdy. To platí zejména pro rostliny v květináči. Nesmí totiž ve vodě stát. Nezapomínejte na velké otvory na dně nádoby. Klíčovým je také mulčování. Jako mulč můžete použít kůru, piliny nebo posekanou trávu. Kromě toho, že tím zabráníte růstu plevele, podpoříte zdraví a růst rajčat.

Doporučený článek:  Proti škůdcům v zahradě funguje spolehlivě mýdlo

Volba odrůdy je důležitá

Na trhu najdete mnoho odrůd, ze kterých můžete vybírat. Některé z nich jsou přitom odolnější proti praskání, protože mají silnější slupku. Méně náchylná na praskání jsou rajčata odrůdy Koralik, Jawor nebo Rumba Ozarowska. Prasknout může také rajče, které necháte na keříku příliš dlouho a je příliš zralé. Dbejte proto na pravidelnou sklizeň, abyste neměli popraskaná rajčata. Přejeme hodně štěstí a bohatou úrodu!

Zdroj: https://pender.ces.ncsu.edu/2020/03/what-causes-tomatoes-to-crack/