Máta v létě osvěží a uleví při trávicích obtížích

Mátový čaj si mnozí spojují se žaludečními problémy, protože zmírňuje bolest a nevolnost. Toto ovšem nejsou jediné vlastnosti této rostliny, protože máta obsahuje mnoho cenných složek, které podporují fungování těla. Je nenahraditelná i v horkém počasí, dokáže skvěle osvěžit a hydratovat.

Populární a nenáročná

Máta je bylina, která je známá již od starověku, a její slavné dny jen tak neskončí. Stále se pěstuje téměř po celém světě. Máta patří k trvalkám, takže je vhodná k pěstování na jakémkoli místě, v květináčích i zahradách. Nevyžaduje speciální péči ani zručnou zahradnickou ruku, protože nepotřebuje hnojení ani speciální půdní podmínky. Je ideální pro pravidelné sbírání a konzumaci, jakož i pro sušení a následné použití.

Doporučený článek:  Hliníková fólie má své čestné místo v každé kuchyni. Málokdo ale zná rizika jejího používání

Máta obsahuje éterické oleje, flavonoidy, třísloviny, fytosteroly, vitamíny a minerální soli, železo, měď, zinek a sodík. Mátový čaj se již léta používá při gastrointestinálních problémech. Látky obsažené v mátě stimulují sekreci žaludeční šťávy a žluči, což přináší úlevu v případě poruchy trávení, plynatosti a zmírňuje příznaky přejídání. Máta má relaxační účinek na střeva, což zabraňuje zácpě.

Zdroj obrázku: Freepik

Máta je ideální volba v teple

Během horkého počasí stojí za to sáhnout po mátě. Mentol v ní obsažený má osvěžující účinek, proto se hodí hodit do vody několik listů čerstvé máty. Vynikajícím doplňkem bude také plátek citrónu. Taková směs bude mít osvěžující, ale také hydratační účinky. Čerstvé lístky máty jsou vhodné jako doplněk k salátům nebo omáčkám. Pravidelná konzumace máty má také antibakteriální a antialergický účinek.

Doporučený článek:  Jednoduchý trik pro snadnější nalévání mléka nebo džusu z krabice

Esenciální oleje obsažené v buničině se používají k inhalaci v případě respiračních infekcí, zmírňují bolest v krku, kašel a rýmu. Kromě toho inhalace máty snižuje úroveň stresu a má relaxační účinek. Také stojí za to sáhnout po ní v případě přetrvávající bolesti hlavy nebo při onemocnění dutin.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/275944, https://www.britannica.com/plant/peppermint, https://www.mountsinai.org/health-library/herb/peppermint, https://draxe.com/nutrition/menthol/, https://www.nccih.nih.gov/health/peppermint-oil