Vyhodit prázdnou PET lahev by byl hřích. Jako milovnice přírody i vášnivá zahradnice pro ni hned najdu využití. Chráním přírodu, mám originální květináče a ušetřím peníze. Pro většinu lidí je obyčejná plastová flaška odpad, ale já vám ukážu, že ji můžete snadno využít. Zvlášť pokud bydlíte jako já v bytě a nedisponujete vlastní zahradou.
Náhrada pařeniště
Pro začínající zahrádkáře začnu vysvětlením, co to vlastně pařeniště je. Jedná se v principu o menší variantu skleníku, která je určena primárně na předpěstování sazenic. Základem bývá kovová či dřevěná konstrukce a igelitové fólie či kusy plexiskla. Jistě pochopíte, že mít něco podobného na balkoně je nemožné.
Já mám pařeniště improvizované, pro každou sazenici vlastní. Stačí mi k tomu prázdné PET lahve. Nejlepší jsou velké o objemu dvou litrů. Z takové lahve jen odříznu dno a lahev touto stranou mírně zatlačím do hlíny tak, aby ochránila sazenici. Takto postupuji s dalšími a dalšími. Díky velikosti lahví můžu ponechat sazenice v takovém pařeništi déle než u klasického řešení, které brzy přerostou.
Náhrada za truhlíky a květináče
PET lahve mi dokážou také nahradit truhlíky. Ani tady nepotřebuji nic jiného než jenom nožík. Stačí si pouze rozmyslet, jak lahev seříznout. Můžu odříznout její horní část s hrdlem a v tu chvíli mám k dispozici jednoduchý květináč. Do něj zasadím sazenici, PET lahev postavím, kam potřebuji, a už jenom pravidelně zalévám.
Nebo můžu lahev rozříznout podélně. Když to udělám přímo na středu, mám hned dva truhlíky. Když na jiném místě, můžu ovlivnit hloubku konkrétního truhlíku. Opět ho jen naplním hlínou a sázím. Tohle řešení má výhodu v tom, že mohu lahve jednoduše zavěsit a i na malém prostoru svého balkonu můžu pěstovat několik rostlin či bylin.
Nezničitelný materiál
I když nás plasty zaplavují, jednu výhodu tenhle materiál má. Je doslova nezničitelný a vydrží roky. A když vidím, že je lahev skutečně na vyhození, odnesu ji k recyklaci do žlutého kontejneru. S pocitem, že jsem ji využila, jak nejlépe to šlo.
Zdroj: Autorský text