Se správnou péčí orchidej znovu rozkvete

Ideální dárek? Rozhodně orchidej, která patří mezi nejkrásnější pokojovky a prodává se v každém zahradním centru nebo hobbymarketu. Často končí po odkvětu v bioodpadu nebo na kompostu, ale zcela zbytečně, může být totiž trvalou ozdobou parapetu, stačí jen vědět, jak o ni pečovat. Při správné péči pak může obrazit květy znovu a zářit barvami až třikrát do roka. Jak postupovat, když po obdarování květy opadají?

Phalaenopsis nejsou náročné

Mají pověst vrtošivých a náročných rostlin, ale není tomu tak. Běžně prodávané orchideje druhu Phalaenopsis nejsou při dodržení základních pravidel náročnější než jiné pokojové rostliny. Dalším mýtem je, že tyto běžně prodávané orchideje znovu nevykvetou a jsou pouze jednorázovým potěšením. Orchidej potřebuje odpočinek a regeneraci, aby mohla v dalších měsících opět vykvést, chce to především trpělivost.

Zdroj obrázku: Freepik

Kdy provést řez?

Největší chybou je orchidej po odkvětu zastřihnout. Řez se nikdy neprovádí v době, kdy je výhonek stále zelený a vykazuje pevnost, může totiž ještě vykvést. Řez se provádí až ve chvíli, kdy větvička zežloutne a uvadne. To je znamení, že je čas odříznout výhon těsně nad listy. Poté může trvat několik měsíců, než se rostlina zregeneruje a opět vykvete. Po odříznutí kvetoucího výhonu není třeba květinu příliš zalévat, ve vegetačním stádiu se doporučuje přesunutí do chladnější místnosti bez přímého slunečního záření. Teploty by však neměly být tak nízké, aby orchidej zmrzla.

Po odpočinku zase vykvete

V tento čas postačuje zálivka jednou za tři týdny, rostlina by neměla být vystavena průvanu nebo umístěna v blízkosti otevíraného okna. Rostlina se v době odpočinku nehnojí, k tomu se přistupuje až ve chvíli, kdy obrazí opět mladými lístky. V tu chvíli je vhodné zalévat častěji a přesunout na teplejší místo, aby mohla orchidej opět vykvést, je to totiž známka ukončení vegetačního období.

Zdroj: https://pallensmith.com/2015/12/14/how-to-care-for-phalaenopsis-orchids-after-they-bloom/