Mokré boty jsou problém, který nás nejvíce trápí na podzim a v zimě. Nošení mokré obuvi není ani zdravé, ani příjemné, proto je nezbytné boty co nejdříve vysušit. Může to být příčina nachlazení, navíc vlhké prostředí prospívá růstu bakterií, což může vést k obtížně léčitelné atletické noze. Jakákoliv chyba při sušení ale může způsobit deformaci a mačkání obuvi.
Sušička je deformuje
Mnoho lidí se snaží boty sušit pomocí dost radikálních metod, například v sušičce. To ale vede k trvalé deformaci. Ještě vynalézavější lidé se uchýlí k sušení v troubě, což je velmi nehygienické a škodlivé pro většinu materiálů. Daleko lepší je použít fén, pokud vás tlačí čas. Nejbezpečnější je využít sušení studeným vzduchem a nasměrovat ho na boty ze vzdálenosti alespoň 20 cm. Snažte se rovnoměrně vysušit celý povrch boty.
Pokud máte více času, položte boty na karton, starý ručník nebo jiný materiál, který ochrání podlahu před nečistotami. Pokud jsou boty zavázané, vyndejte tkaničky a vytáhněte jazyk. Pečlivě boty očistěte od bláta, písku nebo prachu. Vnitřek vyplňte novinami, toaletním papírem nebo papírovými utěrkami, které dobře sají vlhkost a ochrání boty před změnou tvaru. Výplň každé dvě hodiny měňte.
Noviny vysuší i koženou obuv
Pomalý způsob sušení pomocí novin se dá použít i na drahé kožené boty. Aby nedošlo k popraskání povrchu, je dobré boty potřít tenkou vrstvou ricinového oleje. A jakým chybám byste se měli při sušení rozhodně vyhnout? Nedávejte boty k radiátoru nebo jinému zdroji tepla, jakkoliv se to zdá rozumné. Přímé vystavení teplu totiž způsobuje praskání a rozlepování bot.
Boty byste měli sušit při pokojové teplotě. Vyhněte se také sušení obuvi na přímém slunci. Umístění bot na zahradu nebo na balkon je dobrý nápad pouze v případě, že paprsky nebudou přímo dopadat na povrch bot, v opačném případě se poničí. Kožené boty popraskají, na semiši se může objevit nevzhledné zbarvení a šmouhy.
Zdroj: https://www.tipsbulletin.com/how-to-dry-shoes/