Moli se chytí do octové pasti, potraviny před nimi ochrání bobkový list

Potravinoví moli umí potrápit. Dostanou se do zásob ve spíži nebo ve skříňkách, uchráněné nejsou rýže, mouka, ale ani těstoviny nebo jiné suché či sypké potraviny. Malým otvorem v obalu nebo nedovřeným víčkem se lehce dostanou dovnitř, poté dochází k jejich rychlému rozmnožení, protože samičky kladou vajíčka, ze kterých se líhnou nenažrané larvy. Co v takové chvíli dělat, abyste se jich zbavili? Nemusíte se strachovat, jejich likvidace je snadná pomocí domácích prostředků.

Na zavíječe upozorňují pavučinky

Jak zjistit, že vaši domácnost počastovali svou návštěvou potravinoví moli? Jde o hmyz, který je znám také jako zavíječ moučný. Tito asi centimetroví motýlci mají šedohnědou barvu s malými flíčky, přičemž vytvářejí lepkavé a tenounké pavučinky. Právě ty jsou známkou jejich přítomnosti v obalech s potravinami. Při tomto zjištění není radno čekat se zásahem, samička je schopná naklást až dvě stovky vajíček, mohou se tak snadno rozšířit po celém skladu, spíži nebo do všech skříněk. Jak je efektivně zlikvidovat?

Doporučený článek:  Štítky na zavařovacích sklenicích pomůže odstranit olej, ocet nebo alobal
Zdroj obrázku: Freepik

Prvořadý je úklid

Co udělat jako první? Bezesporu všechny potraviny vyjmout a okamžitě vyhodit, protože jsou kontaminovány vajíčky i výkaly dospělých jedinců. Následně se musí všechny prostory včetně nádobí dokonale umýt a otřít dezinfekcí v podobě octa. Pro následnou eliminaci zápachu se může na poličky položit plátek citronu. Jablečný ocet lze použít kromě toho na výrobu pasti, ve které se tito nebezpeční motýlci utopí. Stačí nalít trochu jablečného octa do několika mističek a uložit je do skříněk nebo tam, kde se skladují zásoby jídla.

Doporučený článek:  Obtížný hmyz lze odehnat přírodními vůněmi

Bobkový list i tabák

Jaké další metody dozajista pomohou od potravinových molů? Výtečně fungují sušené listy vavřínu. Bobkový list je koření, které se používá pro své specifické aroma. Potraviny zůstanou uchráněny ve sklenicích nebo nádobách, do kterých se vždy jeden list přidá. Nadto se mohou položit listy volně též do skříněk. Molům nesvědčí ani tabák, lze zakoupit sypaný a vložit jej do plátěného sáčku, který se umístí do míst, kde se tito škůdci vyskytují, rychle bude po problému.

Zdroj: https://www.almanac.com/how-get-rid-pantry-moths-and-worms