Třešně jsou oblíbenou pochoutkou, ale bohužel většina lidí netuší, že se dají využít také jejich stopky. Plody jsou lahodné, je však nutné dávat pozor, protože si na nich rádi pochutnají i ptáci, kteří tak zničí spoustu úrody. Poradíme, jak si ze stopek udělat lahodný nálev, který se bude hodit v případě nemocí.
Třešně jsou z velké části tvořené vodou
Třešňová sezona teprve začíná, toto ovoce ale může dozrávat už na konci května. Některé horské odrůdy to budou mít malinko jinak, ale obecně je možné třešně rozdělit do tří druhů podle doby zrání – rané, střední a pozdní. Třešně mají spoustu pododrůd. Jsou tvořené převážně vodou, ale najdete v nich také draslík, který zajistí očistu těla od přebytečné soli. Obsahují také vitamin A a C.
Jestliže milujete třešně, ale vyhazujete stopky, ukážeme vám, jak můžete toto ovoce využít do posledního zbytečku. Vědci totiž objevili, že i stonky třešní obsahují pro tělo důležité antioxidanty a další látky, které si mohou poradit s prvními příznaky onemocnění. Stonky se tak vyplatí schraňovat a poté z nich udělat lahodný nálev. Přírodní léčitelství na ně nedá dopustit.
Jak si nálev připravit?
Příprava nálevu z třešňových stopek je velmi jednoduchá, navíc může ulevit od bolestí. Připravte si hrst třešňových stopek, zalijte je litrem vody a přiveďte k varu. Vařte asi pět minut, odstavte z ohně a nechte vychladnout. Až bude nálev studený, můžete ho scedit a přelít do sklenice nebo lahve. Nezapomeňte ho uložit do lednice.
Takto ho můžete mít k použití asi tři dny. Stačí pak vypít sklenici nalačno hlavně během menstruace, která může být v některých případech velmi bolestivá. Jestliže nálev smícháte s hřebíčkem, získáte skvělý prostředek pro prevenci rakoviny prostaty. Je to sice alternativní medicína, které ne každý věří, ale rozhodně funguje a stojí za to ji vyzkoušet. Stonky na zahradě už budou minulostí!
Zdroj: https://www.researchgate.net/publication/340279929_Cherry_stem_infusions_antioxidant_potential_and_phenolic_profile_by_UHPLC-ESI-QTOF-MS, https://www.mdpi.com/2076-3921/9/12/1295, https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/potassium/, https://agris.fao.org/agris-search/search.do?recordID=US201500060637, https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-health-benefits-cherries