Nápoj mládí a zdraví: šálek obyčejného čaje v sobě skrývá hotový poklad

Pro mnoho lidí je velmi těžké si představit svůj den bez šálku dobrého čaje nebo kávy. Oba nápoje poskytují mnoho zdravotních pozitiv. O vlastnostech čaje již mnoho víme, ale možná jste zatím neslyšeli o tom, jak skvělý je čaj pro naše tělo. A právě na to se dnes podíváme, protože byste měli mít co nejvíce důvodů k tomu, abyste si vychutnali tento jedinečný nápoj.

Zdraví podporují jen skutečné čaje. Co to znamená? Podle Verywell Health patří mezi ně 5 druhů čaje: černý, zelený, oolong (modrý, smaragdový, dračí čaj), tmavý (např. Pu-erh) a bílý čaj. V těchto čajích se nacházejí sloučeniny s antioxidačními vlastnostmi (flavonoidy). Nejbohatší je zelený čaj. Do této kategorie nepatří bylinkové čaje jako heřmánkový nebo mátový čaj.

Doporučený článek:  Dávka jablečného octa každý den udrží tělo fit. Těšit se můžete na dlouhý život ve zdraví

Pozitivní vliv čaje na mozek

Pití čaje podle vědců poskytuje krátkodobě lepší pozornost. Pít byste ho měli hlavně v období stresu nebo při velké únavě, protože obsahuje kofein. Podle doktora Jonathana Hodgsona může změna životního stylu předejít demenci. Jednou ze změn by mělo být také pití pravého čaje. Jeden až dva šálky čaje denně můžou snížit riziko vaskulární demence a Alzheimerovy choroby.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak čaj ovlivňuje srdce?

Pití pravého čaje bez citronu a dalších přísad může snížit riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění díky přítomnosti antioxidantů. Flavonoidy mají silný antioxidační vlastnosti. Díky tomu snižují riziko krevních sraženin, snižují krevní tlak a posilují cévní stěny. Podle vědců může konzumace dvou šálků neslazeného čaje denně snížit riziko kardiometabolických onemocnění.

Doporučený článek:  Kvasnicový nápoj je zázrak pro krásnou pleť i vlasy. O vedlejších účincích se však nemluví

Pravidelné pití čaje podporuje imunitní systém

Pití čaje může zlepšit imunitní systém. Jak je to možné? Podle doktora Dayonga Wu z Friedman School of Nutrition Science and Policy na Tufts University pomáhají fytochemikálie v zeleném čaji bojovat s patogeny. Díky pití pravého čaje proto budete zdravější v každém ohledu.

Zdroj: https://source.colostate.edu/health-benefits-tea/