Nedostatek vitaminu B12 má pro tělo vážné důsledky. Pozor na tyto příznaky

Vitamin B12 je velmi důležitý prvek v našem těle. Vegetariáni a vegani ho mají nedostatek kvůli tomu, že jsou často omezeni ve stravě. Musí tak sáhnout po doplňcích stravy, aby jeho hladina byla optimální. Z jejich přístupu by si měli vzít příklad také ostatní lidé, kteří vitamin B12 nedoplňují. Jeho nedostatek může vážné následky a objevit se mohou zdravotní komplikace.

Jaké následky může mít nedostatek vitaminu B12?

Některé příznaky nedostatku tohoto vitaminu mohou být společné i pro jiné nemoci, proto je dobré je pozorovat a zasáhnout co nejdříve. Čím více jich bude a budou častější, tím větší je nutné dávat pozor. Některé příznaky se ale mohou objevit až po letech neužívání vitaminu B12. Ohroženi mohou být nejen vegetariáni nebo vegani, ale i další skupiny lidí.

Doporučený článek:  Elixír mládí je ukrytý v drobném ovoci. Borůvky udrží mozek i tělo v nejlepší kondici

Mezi ohrožené skupiny lidí s nedostatkem vitaminu B12 patří také těhotné a kojící ženy, alkoholici nebo lidé, kteří musí dlouhodobě užívat některé léky. Problémy by mohli mít také lidé se autoimunitními chorobami nebo osoby starší 50 let a senioři. A jaké jsou příznaky nedostatku tohoto vitaminu? Můžete pozorovat zejména nemoci v ústech, jako jsou vředy nebo záněty dásní. Objevit se mohou problémy nervového spektra, bude pro vás těžké udržet rovnováhu a budete více unavení.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak přirozeně doplnit vitamin B12?

Kromě výše zmíněných problémů můžete mí také potíže s kůží, objevit se mohou závratě, dušnost, nebo dokonce neplodnost a ztráta zájmu o sex. Vitamin B12 ale můžete tělu přirozeně doplnit. Do svého jídelníčku zařaďte hovězí játra a jiné vnitřnosti, dejte si kvalitní uzeniny, ryby (makrelu, sledě nebo štiku) a nezapomeňte ani na plody moře, jako jsou humři nebo ústřice.

Doporučený článek:  Sladká svačinka, kterou si můžeme dopřát bez výčitek: maďarské švestky udrží trávení v harmonii

Kromě toho vitamin B12 získáte z mléčných výrobků – podmáslí, jogurtu nebo kefíru. Zkusit můžete i výrobky, které jsou určené pro vegany, kteří mají problém vitamin B12 přirozeně doplnit – cereálie nebo tyčinky možná budou to pravé i pro vás. Vitamin B12 můžete užívat také ve formě doplňků stravy nebo vyzkoušet injekce. Ty jsou ale vhodné pro osoby, které ho mají velký nedostatek.

Zdroj: https://ada.com/conditions/vitamin-b12-deficiency/