Nedostatek vitaminu C dá tělo rychle najevo. Pozor na varovné příznaky

Nedostatek vitaminu C může pro tělo znamenat nejen větší únavu, ale také se projeví v ústech nebo na kůži. Dříve byly známé kurděje neboli námořnická nemoc, dnes už se tahle nemoc nevyskytuje. Dlouhé měsíce na lodích bez dostatku kvalitních potravin způsobovaly zdravotní komplikace, se kterými lidé museli bojovat.

Na jaké signály si dávat pozor při nedostatku céčka?

Vitamin C se ukládá ve slinivce břišní a játrech. Většina vitaminu C se ale vyloučí močí. Vitamin C najdeme v mnoha druzích ovoce i zeleniny. Podporuje imunitní systém a podílí se na přeměně bílkovin, tuků a sacharidů. Je to nezbytný vitamin, který naše tělo potřebuje. Zklidňuje alergické reakce a snižuje hladinu cholesterolu. Mezi jeho další výhody patří to, že zpomaluje stárnutí pokožky.

Doporučený článek:  V bylinkové zahrádce nesmí chybět šalvěj. Poznejte její zázračné účinky na zdraví

Nedostatek vitaminu C může způsobit problémy se zuby nebo dásněmi. Působí proti zubnímu kazu, vyplatí se ale jíst potraviny, které ho obsahují, nikoli suplementy, které sice vitamin C také obsahují, ale už se tolik do těla nevstřebají a nemají takové účinky. Jaké jsou příčiny nedostatku tohoto vitaminu? Jsou to například poruchy příjmu potravy, chronický stres nebo užívání léků.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak poznáte, že máte nedostatek vitaminu C?

Dnes už se nedostatek vitaminu C nevyskytuje u mnoha lidí, pokud se ale tak stane, objeví se bolesti kloubů, budete spaví, celkově slabí a rychle se budete unavovat. Krvácení z dásní nebo zhoršení pokožky, vlasů či nehtů jsou také dalšími příznaky, které mohou nedostatek vitaminu C doprovázet. Objevit se mohou také horší zdravotní komplikace, jako je anémie nebo rozvoj rakoviny.

Doporučený článek:  Nechat nabíječku v zásuvce se může vymstít. Hrozí úraz i požár

Vitamin C je důležitý také v případě tvorby kolagenu. Kolagen je v buňkách těla a je velmi důležitý nejen při tvorbě kostí nebo chrupavek. Bez kolagenu pokožka nepruží a snadno se mohou tvořit vrásky. Kurděje jsou nemocí, která se dnes nevyskytuje. Mezi příznaky patří slabost, únava nebo bolesti kloubů.

Zdroj: https://www.msdmanuals.com/home/disorders-of-nutrition/vitamins/vitamin-c-deficiency