Kopřivu všichni dobře známe. Snad každý z nás už na vlastní kůži pocítil, jak nepříjemný může být kontakt s ní. I přes tyto nepříjemné vzpomínky si ale kopřiva špatnou pověst nezaslouží, zvláště pokud chceme podpořit svou kondici. Z kopřivy se dá vyrobit šťáva, která skvěle čistí krev, pomáhá udržet vlasy a pleť v perfektním stavu a bojuje s chudokrevností.
Kopřiva obsahuje mnoho cenných látek
Kopřiva není jen obyčejný plevel, který roste v lesích, parcích, na pozemcích, v příkopech a na pasekách. O jejích léčivých vlastnostech se přesto mluví jen zřídka. Sušené listy se používají k přípravě nálevů, avšak na kopřivovou šťávu budete potřebovat mladé, olistěné výhonky, které ještě nevykvetly. Kopřivovou šťávu si můžete připravit sami a využít její cenné vlastnosti. Postup je jednoduchý.
Kopřiva léčí anémii, problémy s močovým měchýřem, akné, lupy, ztrátou vlasů, vředy, žaludečními problémy, střevním onemocněním a odstraňuje toxiny z těla. Za svou sílu vděčí především přítomnosti mnoha blahodárných látek, jako jsou minerální soli, železo, vápník, vitamíny K, C, A a B, flavonoidy, třísloviny a fytosteroly.
Jak na přípravu šťávy?
Pokud se rozhodnete kopřivu vlastními silami nasbírat, vyberte si k tomu vhodné místo. Musí být čisté a nacházet se daleko od průmyslových závodů nebo rušných silnic. Důležité je myslet na to, že nejlepší vlastnosti mají mladé výhonky, na kterých se ještě neobjevil květ. Nejlepší doba pro sběr je duben a květen. Nezapomeňte si také vzít rukavice.
Než se pustíte do přípravy, kopřivy omyjte a spařte vroucí vodou nebo je blanšírujte. Jeden kilogram takto připravených kopřiv nakrájejte a prolisujte přes mlýnek, případně rozmixujte v mixéru. Pak šťávu přefiltrujte přes gázu. Tuto šťávu můžete přelít do lahve z tmavého skla a uložit do lednice. Denní dávka by neměla překračovat 20 ml. Lze ji konzumovat samostatně nebo přidávat do koktejlů.
Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-nettle-leaf