Nepodceňte vysokou hladinu cholesterolu. Jeho nadbytek dá tělo najevo typickými příznaky

Za vysoký cholesterol si většinou můžeme sami, protože konzumujeme potraviny, které nejsou vhodné. Je spojený hlavně s mozkovou mrtvicí, onemocněním tepen nebo aterosklerózou. Špatný cholesterol může způsobit spoustu zdravotních problémů, kterých se pak zbavíme pouze dietami nebo správnými potravinami.

Kdy se bát o hladinu cholesterolu?

Jak se můžete bránit vysokému cholesterolu a jak snížit jeho hladinu, pokud je vysoká? Je to velmi jednoduché. Abyste zjistili, zda máte vysokou hladinu, musíte absolvovat krevní testy, díky kterým zjistíte i další informace. Tento test se nazývá lipidogram a díky němu se dovíte, jakou máte hladinu celkového cholesterolu, dále hodnotu toho špatného a zdravého a také jaká je koncentrace triglyceridů.

Doporučený článek:  Při bolesti žaludku přijdou na pomoc bylinky a koření. Rychle uleví a usnadní trávení

Normy jsou různé, u některých typů se dokonce liší muži od žen. Celkový cholesterol v krvi by měl být do 200 mg/dl, hladina špatného by měla být pod 100 mg/dl. Nás zajímá právě špatný cholesterol, navázaný většinou na nevhodnou stravu. Pokud ho máte ve svém těle hodně, projeví se to na cévách nebo tepnách, v jejichž stěnách se bude tvořit plak. Lékaři pak mají hranici, která už pro zdraví není bezpečná, a tou je 240 mg/dl celkového cholesterolu.

Zdroj obrázku: Freepik

Budete muset změnit životní styl, abyste byli zase zdraví

Dávejte si také pozor na příznaky, které mohou znamenat vyšší nebo vysokou hladinu cholesterolu. Poznáte to podle problémů se soustředěním nebo podle toho, že si těžko pamatujete jednoduché informace. Také se objeví uzly na šlachách. Bude se vám hůře chodit, na hrudi se objeví bolest. Pravidelně si tak kontrolujte hladinu cholesterolu v krvi, zejména pokud je vám více než 50 let.

Doporučený článek:  Nedostatek vitaminu B12 má pro tělo vážné důsledky. Pozor na tyto příznaky

Vyhýbat byste se měli produktům, které jsou uměle zpracované, ale také sladkostem, žlutým sýrům nebo rychlému občerstvení. Problémem mohou být také tavené sýry nebo slanina či tučná masa. Naopak do svého jídelníčku zařaďte více ovoce, zeleniny, bílého jogurtu nebo kefíru, vhodná jsou také vejce nebo libové maso. Dát si můžete i ovocné saláty a džusy, nejlépe bez cukru.

Zdroj: https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/what-should-you-eat/fats-and-cholesterol/cholesterol/