Obezitu je nutné léčit komplexně. Pouhá změna jídelníčku málokdy stačí

Obezita není jen estetický problém, ale závažné onemocnění, které je potřeba léčit. Může velmi vážně ohrozit vaše zdraví a má mnoho negativních dopadů jak na tělo, tak i na duši. Především může být příčinou mnoha závažných onemocnění, například cukrovky. Dokáže způsobit hypertenzi a vysoký cholesterol. Klíčové je zjistit příčinu, abychom s ní mohli pracovat. Příčin může být i více a jedna souvisí s druhou, velmi často bývá jedním z hlavních důvodů nezdravý životní styl a špatně nastavený jídelníček.

Potřebujete odbornou diagnózu

Možná se pokoušíte obezitu léčit sami, ale to není zrovna účinný způsob. Pokud se již nadváha přehoupla do bodu obezity, je namístě důkladná diagnostika. V případě, že se pokusíte jen sami upravit stravu, nemusíte uspět. Buď bude úspěch jen krátkodobý, nebo se ručička váhy ani nepohne. K obezitě se může přidat řada dalších zdravotních problémů a bez správné léčby se jí nezbavíte. Mimo to je důležitá i psychologická stránka a vyšetření u odborníka. Ten může také pomoci rozklíčovat, co za obezitou stojí.

Zdroj obrázku: Freepik

Příčiny obezity

Nejčastější příčinou obezity bývají špatné stravovací návyky a nezdravý životní styl. U části lidí jde o návyky z dětství, proto u nich v rodině často potkáme další obézní lidi. Jde o silný návyk jíst nezdravá a kalorická jídla. Pokud se k tomu přidá nedostatek fyzické aktivity a sedavý životní styl, problém je na světě. Za obezitou ale mohou být i závažnější příčiny. Hormonální poruchy, inzulinová rezistence nebo cukrovka. Přesto je nejčastější příčinou nadváha a příjem vyššího množství kalorií, než potřebujeme.

Doporučený článek:  Inhalace s éterickými oleji přemůže každou chřipku. Příjemných vůní je mnoho, stačí si vybrat

Jak obezitu řešit?

Pokud vám dietolog připraví jídelníček, je potřeba ho dodržovat. Většinou jde o úpravu stávajícího stravování dle osobních chutí a preferencí. Dále je přihlédnuto k zdravotním omezením a případným přidruženým onemocněním. Je potřeba, aby se pacient naučil připravovat si chutná jídla sám a vytvořil si zdravější životní styl pod lékařským dohledem.

Zdroj: https://weightmatters.co.uk/disordered-eating/psychological-factors-in-obesity/