Obilná káva podpoří zdraví celého organismu. I její pití však nese rizika

Káva patří k nejoblíbenějším nápojům na světě. To není nic překvapivého vzhledem k tomu, že většina lidí si bez ní nedovede představit ani jediné ráno. Příliš velké množství kávy ale může škodit. Alternativou k tomuto nápoji proto může být obilná káva, která, ač má trochu jiné vlastnosti, oproti černé kávě nabízí nesporné zdravotní výhody. Kdo by měl nahradit obyčejnou kávu tou obilnou?

Co obilná káva obsahuje?

Obilnou kávu asi není třeba představovat – spousta z nás si ji pamatuje ze školky. Do střední Evropy se dostala v 18. století zejména jako nápoj chudých lidí. Dnes už se ví, že je bohatá na mnoho prospěšných látek. K výrobě bylo původně používané pouze žito, dnes se ale setkáme i s pšenicí, ječmenem, špaldou nebo čekankou. Dále často obsahuje kořen pampelišky, pískavice řeckého sena nebo cukrové řepy.

Doporučený článek:  Zdravý koktejl ze čtyř ingrediencí posílí imunitu a zmírní příznaky nachlazení

Bohaté složení obilné kávy tělu zprostředkuje vitamíny skupiny B, které příznivě působí na kardiovaskulární, nervový a trávicí systém. Dále v ní najdeme draslík a hořčík, které příznivě ovlivňují činnost srdce a pomáhají snižovat krevní tlak a cholesterol. V tomto nápoji se nachází také zinek, selen a fosfor, které posilují kosti a zuby a podporují obranyschopnost organismu.

Zdroj obrázku: Freepik

Kdo by se měl této kávě vyhnout?

Káva s obsahem čekanky obsahuje inulin, který zlepšuje vstřebávání vápníku, ale také činnost střev. Kromě toho je obilná káva bohatá na vlákninu, tudíž zlepšuje peristaltiku a předchází poruchám trávení. To ale není vše. Obsažené polyfenoly pomáhají snižovat množství volných radikálů odpovědných za vznik civilizačních chorob.

Doporučený článek:  Rajčata s okurkami jsou oblíbenou kombinací, naše zdraví za ni ale nepoděkuje

V neposlední řadě obilná káva neobsahuje kofein, takže ji mohou pít i ti, kteří se kofeinu vyhýbají. Na druhé straně se obilná káva nedoporučuje lidem trpícím celiakií nebo nesnášenlivostí lepku. Kvůli vyššímu množství sacharidů by ji neměly pít ani osoby s cukrovkou, protože má velmi vysoký glykemický index.

Zdroj: https://www.mz-store.com/blog/grain-coffee-composition-and-properties-is-grain-coffee-healthy/