Oblíbené relaxační techniky mohou stres paradoxně zvýšit. Skutečný odpočinek čeká mimo virtuální svět

Vracíte se z práce unavení a vystresovaní? Jediné, po čem toužíte, je posadit se na gauč a sledovat novou sérii oblíbeného seriálu, projet Facebook a vyvenčit psa, než si dáte horkou sprchu a ulehnete do postele? Ráno sice vstáváte vyspalí, ale stále unavení? Ukazuje se, že činnosti běžně považované za formu odpočinku nejsou příliš relaxační.

Film ano, ale ne každý

Procházení sociálních sítí není relax. Při používání internetu se náš mozek silně soustředí a pracuje extrémně intenzivně, což není to, co pro odpočinek potřebujeme. O něco lepším způsobem trávení volného času je sledování televize, avšak jen určitých pořadů. Akční filmy, horory, thrillery i zprávy vyplavují stresový hormon. Naopak již známé oblíbené inscenace zvyšují hladinu hormonu štěstí.

Doporučený článek:  Jak ušetřit trochu každý den a získat finanční rezervu na horší časy?

Dlouhá procházka v přírodě snižuje stres až o 42 %. Je ale klíčové nezačít během ní přemýšlet o práci a o tom, co nás trápí a stresuje. Pro milovníky hudby bude dobrou zprávou, že jejich oblíbené písničky mohou snižovat hladinu stresu až o 61 %. Vědci dokonce provedli experiment, kterým zjistili, že díky hudbě puštěné během operace pacienti pociťovali méně bolesti. Hudba, která nás má uklidnit, by ale měla být jemná a její tempo by se mělo co nejvíc podobat naší tepové frekvenci.

Zdroj obrázku: Freepik

Nejlepší je čtení

Čtení snižuje stres až o 68 %. Pouhých šest minut s knihou zpomaluje tep, reguluje ho a snižuje hladinu svalového napětí. Čím déle čteme, tím více odpočíváme. Neuronové sítě při čtení hledají vztah mezi obsahem knihy a našimi zkušenostmi, takže se vlastně ztotožňujeme s postavami. Čtení bývá často označováno za nejúčinnější formu odpočinku.

Doporučený článek:  Nový rok přeje novým začátkům. Ideální chvíle pro osobní rozvoj

Stav dosažený čtením knih se podobá transu. V tomto stavu náš mozek bloudí, jsme mezi stavem koncentrace a odpočinku. Také snižuje hladinu kortizolu v těle, protože máme nad příběhem a prezentovaným světem daleko větší kontrolu než při sledování filmů. Kromě toho jsou čtením stimulovány různé oblasti mozku.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/stress/how-to-relax