Březen a další jarní měsíce jsou nejvhodnější dobou, kdy hnojit pokojové rostliny. Díky tomu budou připravené na nová květenství a potěší vás svými barvami. První hnojení ale nepřehánějte, protože byste rostlinám naopak mohli ublížit. Jaká hnojiva jsou nejlepší na rostliny v květináčích?
Potřebné suroviny najdete v kuchyni
Přírodní hnojiva jsou tím nejlepším, co můžete rostlině dát. Navíc je najdete doma v kuchyni, nebudete muset zbytečně utrácet a uvidíte, že se rostlinám bude dařit. Prvním z prostředků je minerální voda. Je plná živin, které květiny potřebují, můžete ji použít jako první hnojivo v jarním období. Místo běžné vody jim tak dopřejete minerály.
Použít ale můžete také vodu po uvaření brambor. Dávejte si ale pozor, protože taková voda nesmí být slaná. Díky škrobu a dalším vitaminům budou rostliny vyživené. Oblíbeným hnojivem je také kávová sedlina. Jestli jste milovníci kávy, rozhodně se nevyplatí vyhazovat zbytky. Poslouží zejména pro azalky, hortenzie nebo kapradiny, protože se hodí na kyselou půdu.
Vaječné skořápky nebo slupky od banánů jsou skvělým hnojivem
Skořápky od vajíček jsou velmi oblíbeným hnojivem, většinou se bohužel vyhazují do odpadkového koše. Stačí je pouze nadrtit a přidat do zeminy. Namočit je můžete také do vody a po dvou týdnech zalít květiny tekutinou. Skořápky ale používejte pouze na druhy, které jsou v neutrální půdě. I banánové slupky můžete nakrájet na malé kostky a zalít vodou. Výslednou tekutinou zalijte květiny.
Pekařské droždí možná doma nenajdete, snadno ho ale koupíte v obchodě. Patří mezi hnojiva, která jsou velmi účinná. Chrání rostliny před houbami a plísněmi. Kostku droždí dejte do kbelíku a zasypte cukrem. Po dvou hodinách zalijte teplou vodou, promíchejte a nechte kvasit. Poté můžete použít na rostliny, stačí si vyrobit koncentrát hnojiva – jednu sklenici smíchejte s dalšími deseti litry vody a zalijte květiny.
Zdroj: https://smartgardenguide.com/how-to-fertilize-houseplants-naturally/