Obyčejný chléb dokáže zvýšit glukózu v krvi rychlostí blesku. Číst složení se vyplatí

I když to tak nevypadá, ne každý druh chleba má pozitivní vliv na naše zdraví. Jedná se především o jeho vliv na hladinu cukru v krvi. V tomto případě je důležité znát glykemický index. Dávejte si proto pozor, který chléb kupujete domů právě vy.

Co je glykemický index

Glykemický index je parametr, který udává, jak rychle po konzumaci produktů dochází ke zvýšení hladiny glukózy v krvi. V případě, že konzumovaný produkt způsobuje nižší a méně rychlé zvýšení glykémie po jídle, znamená to, že má nízký glykemický index (GI). Pokud však dojde k náhlému a velkému zvýšení hladiny glukózy v krvi, produkt se vyznačuje vysokým GI.

Doporučený článek:  Banán je zdravý, ale plný cukru. K snídani není dobrou volbou

Hodnota glykemického indexu výrobků je ovlivněna množstvím různých faktorů. Například čím více je produkt zpracován, tím má větší i GI. Kromě toho se glykemický index zvyšuje také dlouhým tepelným zpracováním. Výrobky, které mají hodnotu GI nižší než 50, mají nízký glykemický index. Výrobky, které mají hodnotu GI mezi 55 a 70, jej mají průměrný a výrobky s hodnotou GI vyšší než 70 mají vysoký glykemický index.

Zdroj obrázku: Freepik

Kterému chlebu je lepší se vyhnout?

Ukazuje se, že nízký glykemický index má hlavně kváskový chleba. Totéž platí i pro chléb připravený z celozrnné mouky. Na rozdíl od toho mají bagety negativní vliv na hladinu cukru. Jejich GI je až 95. Kromě toho je třeba zdůraznit, že účinky na hladinu cukru v krvi mají i přísady, se kterými se konzumují. Mnoho lidí sáhne po sladkých džemech a čokoládových krémech. Při srovnání různých druhů chleba je vidět, že stejný GI má také pšeničný chléb.

Doporučený článek:  Mrkvový sirup zachrání před nachlazením. Připravený je během několika minut a zachutná nejen dětem

Další v pořadí na seznamu jsou například croissanty které mají hodnotu GI 60, celozrnný žitný chléb s hodnotou GI 58, celozrnná žitná bageta má GI 50, pohankový chléb s GI 47 a žebříček uzavírá ovesný chléb s otrubami. Dávejte si proto pozor na cukr schovaný v pečivu. A pokud si chcete dát k snídani pečivo, zvolte si k němu vhodnou přílohu, abyste zbytečně nezatěžovali svůj organismus.

Zdroj: https://www.unlockfood.ca/en/Articles/Carbohydrate-and-Sugar/Everything-You-Need-to-Know-About-the-Glycemic-Index-and-Choosing-Low-Glycemic-Foods.aspx