Při čištění uší dělají lidé často chyby. Je třeba dodržet doporučený postup

Správná péče o uši je důležitou součástí celkové hygieny. Čištění uší může pomoci odstranit nadměrný ušní maz, prach a nečistoty, ale je důležité to dělat správně, abyste nepoškodili sluchový aparát nebo sliznici uší. Zde je několik tipů, jak si správně čistit uši:

1. Nevkládejte cokoli do uší:

Prvním a nejdůležitějším pravidlem je nevkládat do uší žádné ostré nebo tvrdé předměty, jako jsou vatové tyčinky, klíčky nebo špendlíky. Tyto předměty mohou poškodit ušní kanál, způsobit infekce nebo dokonce poškodit bubínek.

2. Používejte vatové tyčinky opatrně:

Vatové tyčinky jsou často používány k čištění uší, ale měly by být používány pouze na vnější části ucha a nevkládány do ušního kanálu. Pokud vkládáte vatovou tyčinku do uší, můžete tlačit ušní maz hlouběji a vytvořit zátku, což může způsobit ztrátu sluchu nebo infekci.

Doporučený článek:  Jednoduchý trik zbaví oblečení všech chlupů a nečistot. Majitelé mazlíčků budou nadšení

3. Čistěte vnější část ucha:

Vnější část ucha můžete čistit vlhkým hadříkem nebo mýdlovou vodou. Jemně otřete uši, abyste odstranili nečistoty a maz. Mějte na paměti, že ušní maz má ochrannou funkci a neměl by být zcela odstraněn.

Zdroj obrázku: Freepik

4. Při potřebě použijte kapky do uší:

Pokud máte nadměrný ušní maz a vytvoření zátky, může vám lékař doporučit použití ušních kapek, které pomohou rozpustit maz a uvolnit ušní kanál. Pokud máte problémy s tvorbou zátek, konzultujte to se svým lékařem.

Doporučený článek:  Levandule je ideální pro pěstování na balkoně

5. Vyhněte se čištění uší bavlněnými tyčinkami po sprše:

Po sprše bavlněné tyčinky mohou absorbovat vlhkost, což může způsobit podráždění nebo infekci ušního kanálu. Pokud je to možné, češtěte uši před sprchou.

6. Dejte pozor na příznaky problémů:

Mějte na paměti, že nadměrná tvorba ušního mazu nebo opakující se infekce uší mohou být známkou základního zdravotního problému. Pokud máte bolesti, ztrátu sluchu nebo jiné neobvyklé příznaky, konzultujte to se svým lékařem.

Doporučený článek:  Jablečný nápoj osvěží a doplní vitaminy

7. Profesionální péče:

Pokud máte problémy s ušima nebo potřebujete hloubkové čištění ušního kanálu, nechte to na odbornících. Otolaryngolog (ORL lékař) má potřebné znalosti a vybavení pro správnou péči o uši.

Celkově je důležité pamatovat, že uši jsou samoočišťujícím orgánem a nepotřebují časté čištění. Pokud se rozhodnete čistit uši, dělejte to opatrně a nikdy nevkládejte do uší cizí předměty. Při jakýchkoli potížích se sluchem nebo ušními problémy se vždy poraďte s lékařem.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-clean-your-ears