Ocet se často používá při úklidu koupelny nebo kuchyně. Dokonale odstraní vodní kámen, vyleští zrcadla, vyčistí skvrny z látek a zároveň dezinfikuje. Jak se ale ukazuje, není možné s ním umývat všechny povrchy, protože by je mohl poškodit místo toho, aby je zbavil nečistot a usazenin. Jaké povrchy to jsou?
Elektrozařízení, ocel, dřevo a kámen
Na obrazovkách chytrých telefonů, televizí a dalších elektronických zařízení se rychle hromadí množství bakterií a škodlivin. Protože se ale jedná o citlivé povrchy, lze je ošetřovat jen jemnými prostředky. Po kontaktu s octem by se mohla poškodit jejich ochranná vrstva. S octem nečistěte ani žehličku, může ji trvale poškodit a způsobit korozi topného tělesa.
Ani ocelové nože by se octem mýt neměly, jinak by mohly začít korodovat. Daleko lepší je omýt je obyčejnou vodou a prostředkem na mytí nádobí. Co se týče dřevěných povrchů, ocet poškodí jejich impregnaci a zanechá po sobě nevzhlednou stopu. Ani čištění přírodního kamene není dobrý nápad, jeho korozivní účinek na ně nemá dobrý vliv. Raději použijte mýdlovou vodu.
Co s ním naopak můžeme čistit?
S octem naopak můžete čistit dlaždice a jiné nedřevěné povrchy, umyvadla, sprchový kout či vanu, toaletu, okna včetně rámů, zrcadla a další skleněné povrchy, lednici, pračku, rychlovarnou konvici a podobně. Dobře si poradí se skvrnami na pracovních deskách ze syntetických materiálů. Nejlepší na čištění je bílý ocet, který lze použít i na světlé povrchy. Dobrou službu ale udělá i jablečný a lihový ocet.
Ocet vyčistí spáry, koupelnové baterie, usazeniny vodního kamene na toaletě, připálená místa v troubě i špinavé žaluzie. Je lepší ho předem naředit vodou – nejčastěji používaný poměr je 1 : 1. Pokud však chcete koncentrovanější přípravek, ředit ho nemusíte. Doma si můžete vyrobit i čisticí pastu z trochy octa, vody a jedlé sody. Tato pasta vyčistí nečistoty v troubě nebo na plynovém sporáku.
Zdroj: https://www.consumerreports.org/cleaning/things-you-should-never-clean-with-vinegar-distilled-white-vinegar-a3336471803/