Ocet na zahradě upraví pH půdy, zbaví nářadí rzi a zlikviduje plevel

Ocet se dá snadno využít v domácnosti i při vaření. Mnoho lidí zná jeho účinky při úklidu a používá ocet jako ekologické čistidlo, které je navíc velmi levné a efektivní. Málokdo už ale ví, že ocet najde své místo také na zahradě, kde pomůže zbavit se mnoha běžných problémů. Výhodou je, že je zcela šetrný k rostlinám.

Pečujte o své nářadí

Každý zahradník by měl mít dostatek kvalitního nářadí. Je nezbytné k efektivní práci na zahradě. Pokud jej ale skladujete třeba ve sklepě nebo kůlně, je možné, že jej ohrožuje vysoká vlhkost. To se pak mimo jiné projeví rzí, která začne nářadí likvidovat. Jak proti tomu bojovat? Pomůže ocet. Nachystejte si lavor s vodou, do kterého nalijete neředěný ocet. Nářadí pak do něj přes noc namočte a uvidíte, že do rána bude jako nové.

Doporučený článek:  Po aspirinu sahají lidé stále častěji. Chřipka už není ten hlavní důvod
Zdroj obrázku: Freepik

Postřik na plevel

Příroda je mocná a někdy se dokáže dostat i tam, kde ji úplně neoceníme. Plevel tak může prorůstat třeba dlažbou nebo zídkou, což samozřejmě působí nevzhledně. Naštěstí se proti plevelu dá snadno zabojovat pomocí octového postřiku. Jak na to? Stačí smíchat ocet s vodou v poměru 2 : 1. Roztok pak přelijte do lahvičky s rozprašovačem a nastříkejte na problémová místa. Ujistěte se, že jste pokryli všechny oblasti. Ocet bývá pro všechny povrchy zcela neškodný, takže se nemusíte bát, že by vám zničil dlažbu nebo zídku. Pokud se ale bojíte, je vždy vhodné otestovat působení na malém kousku. Ideální je, pokud budete postřikovat za suchého a slunečného dne. V takových podmínkách je domácí postřik jednoznačně nejúčinnější.

Doporučený článek:  Stinné kouty zahrady vytvoří příjemné zákoutí i ideální stanoviště pro krásné rostliny

Okyselení půdy

Existují určité druhy rostlin, které jednoznačně preferují spíše kyselejší půdu. Pokud je vaše půda zásaditá, dařit se jim logicky nebude. S tím ale není potřeba se smiřovat – půda se dá snadno a ekologicky okyselit pomocí roztoku octa a vody. Smíchejte ocet v poměru 2 : 1 s vodou a nalijte jej po povrchu půdy asi 10 týdnů před výsadbou rostlin.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/info/use-vinegar-in-gardens.htm