S plísní a vodním kamenem v koupelně si poradí domácí prostředky

Koupelna je místností, kde se obecně hromadí vlhkost. Je to dáno tím, že zde vykonáváme pravidelnou hygienu, která se neobejde bez použití vody. Pokud není tato místnost dostatečně odvětrávána, mohou se zde postupně objevovat první plísně. Ty ale nejsou jediným problémem. Stejně tak se objeví také vodní kámen, rez, ale i nejrůznější usazeniny.

Mnoho lidí na ně používá chemii z obchodů, ale realita je taková, že ten nejlepší pomocník stojí pár korun. A má ho každý doma. Může se jednat o jedlou sodu nebo třeba ocet. Pomocí těchto surovin perfektně vyčistíte nejenom sprchový kout jako takový, ale také závěs, sprchu, kabinku i kolejnice.

Doporučený článek:  Zhubněte chůzí: Jak rychle musíte chodit, abyste shodili přebytečné kilogramy

Vyčistěte sprchový kout lihovým octem

Na úklid nemusíte kupovat žádný drahý ocet. Postačí vám ten nejlevnější, který v obchodě najdete. Takový lihový ocet stojí pár korun a budete koukat, jak si se sprchovým koutem poradí. Lihový ocet je nejlepším pomocníkem proti vodnímu kameni, který se ve sprše rád hromadí. Zřeďte ocet půl na půl s teplou vodou. Potom namočte hadřík nebo houbičku do roztoku a sprchový kout umyjte jako jakýmkoli jiným mycím prostředkem. Vyčistěte stěny sprchy, kabinu i dlaždičky uvnitř. Potom přetřete vámi čištěná místa ještě jednou hadříkem nebo houbičkou s obyčejnou vodou. Nakonec pomocí sprchy důkladně opláchněte. Pokud jsou skvrny moc zažrané a nechtějí pustit, ohřejte roztok z vody a octa na plotně v hrnci. 

Doporučený článek:  Jak správně loupat okurky? Vyhněte se hořké chuti
Zdroj obrázku: Pixabay

Pokud jsou nečistoty způsobené vodním kamenem velmi silně přichycené a nejdou sundat pouhým octem, pomůže vám smíchat ho ještě s jedlou sodou. Taková síla musí dostat i ten sebehorší kus vodního kamene. Smíchejte dva šálky octa s třetinou šálku jedlé sody. Ideální je nechat směs působit celou noc.

Další dovednosti jedlé sody

Jedlá soda je lepším pomocníkem spíše na problémy s plísněmi a houbami, a to zejména v rozích kabinky. Nejlepší způsob, jak se zbavit těchto nečistot, je nasypat jedlou sodu přímo na problematická místa, zalít ji oxidovanou vodou a nechat působit tak dlouho, dokud směs na stěnách sprchového koutu úplně nezaschne. Potom směs setřete rovnou i s plísněmi.

Doporučený článek:  5 důvodů, proč jít na procházku každý den

Jedlá soda vám také pomůže zbavit se nečistot na dlaždicích, zejména pak v rozích, kde se nečistoty drží nejlépe. V takovém případě smíchejte lihový ocet s jedlou sodou tak, aby vám vyšla konzistence pasty. Tuto směs naneste na problematická místa. Nejlépe se na špatně přístupná místa nanáší zubním kartáčkem. Poté nechte opět zaschnout, setřete a opláchněte vodou.

Zdroj: https://www.mymove.com/cleaning/guides/bathroom-mold/