Otevřené okno během noci zlepší kvalitu vzduchu v ložnici a náš spánek

Je lepší spát se zavřeným, nebo otevřeným oknem? Jednoduchá odpověď neexistuje. Jsou situace, kdy je vhodnější nechat okno v průběhu noci otevřené. Současně ale jsou chvíle, kdy se doporučuje větrání nepřehánět, protože může dojít k nachlazení vlivem vystavení těla extrémnímu chladu, ale otevření okna je nutné si rozmyslet také v místech s velkým znečištěním nebo při hluku. V jakých případech je naopak otevřené okno během noci žádoucí?

Přísun čerstvého vzduchu v noci

Spát s otevřeným oknem, nebo jej raději nechat zavřené? Co je zdravější? Odborníci potvrzují, že spánek s přísunem čerstvého vzduchu může mít pro zdraví velmi příznivý vliv. Většina lidí ale volí opačnou variantu a v noci ponechává okno zavřené, protože se obává studeného vzduchu a možnosti nachlazení, průvanu nebo hluku a znečištění ve městech nebo v blízkosti rušných silnic.

Zdroj obrázku: Freepik

Otevřená ventilačka pro kvalitní spánek

Před spaním by se měla místnost vyvětrat, aby se snížila teplota v místnosti, došlo k vyrovnání vlhkosti a k osvěžení vzduchu, aby se lépe spalo. Správně nastavená nižší teplota zlepšuje kvalitu spánku a usnadňuje samotné usínání. Suchý vzduch může vysušovat sliznice a vést ke škrábání v krku. V sušších oblastech je proto nutné zajistit do místnosti zvlhčovač vzduchu. Při vyklopení okenní ventilačky a při přísunu čerstvého vzduchu během celé noci může být spánek kvalitnější, protože v místnosti se nebude koncentrovat oxid uhličitý, který vede k bolestem hlavy, závratím nebo nevolnosti po probuzení.

Přílišná vlhkost v ložnici

Kromě CO2 v ložnici hrozí i vysoká vlhkost, která vzniká během praní, sušení prádla nebo koupání. Vyšší vlhkost vzduchu v ložnici také znemožňuje kvalitní spánek, proto kontinuální odvětrávání je žádoucí. Při vyšší vlhkosti se hůře usíná, protože též vnímaná teplota v ložnici je vyšší, což může vyřešit právě otevřené okno po celou noc. Odborníci však varují, že okno by nemělo být otevřené, když klesají teploty k nule, nebo dokonce pod ni, při dešti, ve velkých městech v dny, kdy jsou špatné rozptylové podmínky, obdobně také v místech s vyšší mírou hlučnosti.

Zdroj: https://www.healthdigest.com/406964/what-happens-to-your-body-when-you-sleep-with-your-window-open/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7132476/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26452168/, https://www.sleepfoundation.org/sleep-news/open-window-may-be-better-for-sleep-but-we-keep-it-closed