Padnoucí boty dovedou outfit k dokonalosti. S jednoduchou péčí je nezničí ani nečistoty, ani mokro

Jestli chcete mít boty dlouhé roky, je potřeba se o ně postarat. Nejde jen o odstranění skvrn a dalších nečistot, ale je potřeba je také pravidelně sušit a ošetřovat podle druhu materiálu. Stačí si pamatovat několik triků, díky kterým budou boty vypadat jako nové. Záleží ovšem na materiálu, podle toho je potřeba postupovat při čištění obuvi.

Jak odstranit skvrny ze semišových bot?

Semišové boty jsou velmi citlivé, co se týče nečistot a jejich odstranění. Musíte na ně buď mastkem, nebo kukuřičným škrobem. Po 4–5 hodinách skvrny zmizí. Na hnědý semiš můžete jako domácí prostředek použít například kávu. U bílých podrážek bude nutné je vybělit. K tomu můžete použít zubní pastu, kterou naneste na kartáček a vyčistěte nečistoty. Pasta ale nesmí obsahovat barevné přísady, které by podrážku obarvily.

Jestli chcete boty trochu rozšířit, můžete si pomoci fénem. Kožené boty si obujte na nohy, na které si ještě oblečte silné ponožky. Zahřívejte místa po dobu asi půl minuty a pak se v nich chvilku procházejte, dokud nebudou chladné. Fén ale držte alespoň 10 cm od boty, jinak se na nich objeví skvrny. Na lakované boty můžete použít obyčejný látkový sametový kapesník. Leštěním je dovedete k dokonalosti a budou vypadat jako nové.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak usušit mokré boty?

Pokud jste omylem šlápli do kaluže nebo vás překvapit déšť, nezapomeňte boty pořádně vysušit. Obuv ale nepatří na radiátor ani do trouby nebo sušičky. Raději je dejte na podložku alespoň metr od topení. Můžete je také vystlat novinami, rýží nebo stelivem pro kočky. Noviny musíte měnit každé dvě hodiny.

Semišové boty pak můžete také osvěžit. To můžete učinit pomocí páry, ale nedotýkejte se přímo bot. Kožené boty, které jsou opravdu kvalitní, můžete osvěžit pomocí vody, kterou ohřejte v konvici. Nalijte ji pak do bot, nechte vychladnout, obujte je a choďte v nich tak dlouho, dokud neuschnou.

Zdroj: https://www.dmodot.com/blogs/shblog/here-are-5-ways-to-take-care-of-your-shoes-during-the-lockdown-right-from-the-comfort-of-your-home