Pes ničitel nepatří do útulku. Zvládnout jeho chování lze několika osvědčenými výchovnými triky

Máte doma nové štěně, ze kterého máte velkou radost, kterou ale kazí jeden fakt. Nemůžete ho nechat ani chvilku bez dozoru, protože vše likviduje. Jiné řešení se nabízí, když to dělá štěně a jiné, když vše okusuje dospělý pes. Co tedy dělat?

Pokud jde o štěně

3těně má důvodů, proč vše okusuje, více než dospělý pes.

  • Je to pro něj hra
  • Rostou mu zuby
  • Nudí se

Je důležité začít včas s výchovou. Pořiďte mu vhodnou kousací hračku, a pokud má chuť okusovat, nabízejte mu ji – toto je dobré zavést ve chvíli, kdy mu rostou zuby. Kousání jiných věcí striktně zakazujte, u dospělého psa se tohoto zlozvyku budete zbavovat již těžko.

Doporučený článek:  Na slimáky lze vyzrát. Díky těmto patentům se už na zahradu neodváží vrátit

Co když vše okusuje dospělý pes?

V případě dospělého psa je to trochu jiné. Může se jednat o dospělého psa, kterého jste si vzali z útulku, nebo o psa, u kterého selhala výchova. A´T je to jakkoliv, musíte zakročit, pokud nechcete mít vše okousané. Může jít o více důvodů. Stejně jako u štěňat, má nedostatek podnětů, nudí se, stýská se mu. Vybírá si různé předměty, okusuje například nábytek, nebo rohožku v předsíni, když čeká, než se vrátíte ze zaměstnání. Je to pochopitelné v případě, že na něj máte málo času a věnujete mu málo pozornosti.

Doporučený článek:  Kytice řezaných květů potěší každou ženu. Díky jednoduchým trikům vydrží ve vodě mnohem déle čerstvé

Jak psa odnaučit vše okusovat?

U štěněte zabírají kousací hračky, nebo můžete například zmrazit psí pamlsky – to může pomoci při růstu zubů. Odnaučujte včas a pokud uvidíte, jak štěně okusuje cokoliv, co nemá, dejte jasný povel. Pokud budete vytrvalí a důslední, štěně rychle pochopí, co smí a co nesmí. Výchova je velmi důležitá, také jde o pevný tón hlasu a umět pochválit, když poslechne. U dospělého psa je důležité se mu věnovat. Věnovat dostatek času hře s ním, aportování, zabránit tomu, aby se nudil. Pokud se přesto stane, že něco rozkouše, nemá cenu ho trestat v případě, že ho nenachytáte přímo při činu. Už neví, co se stalo. Pokud ale začne před vámi něco okusovat, je potřeba dát mu jasný povel, že to nemá dělat. A opět jako u štěněte, hodně chválit, když vás uposlechne.

Zdroj: https://pethelpful.com/dogs/Help-My-Dog-Destroys-Things-When-Left-Alone