Plíseň na zdi se bohužel neobjevuje jen ve starých domech. Pokud ve svém domě plíseň najdete, musíte jednat co nejrychleji, aby se dále nerozšiřovala. Vdechování spor je velmi nebezpečné pro zdraví a může způsobovat alergie a dýchací potíže. Než při odstraňování plísně sáhnete po chemických prostředcích, vyzkoušejte tyto domácí prostředky.
Peroxid vodíku bojuje proti bakteriím
Aplikace peroxidu vodíku je velmi jednoduchá. Peroxid nalijte do rozprašovače a nastříkejte na infikovanou stěnu. Nechte nános peroxidu působit půl hodiny a poté plíseň ze stěny seškrábejte do připravené misky. Zeď poté otřete vlhkým hadříkem a problém je vyřešen.
Ocet – desinfekce z kuchyně
Ekologickým způsobem, jak odstranit plíseň ze zdi domu, je použití octa. Postačí smíchat ocet s vodou v poměru 1 : 2 a opět tuto směs nalít do rozprašovače. Stěnu touto směsí postříkejte a nechte 15 minut působit. Při použití této směsi určitě otevřete okna místnosti a pořádně vyvětrejte. Pokud je vám zápach octa velmi nepříjemný, můžete do lahvičky nakapat pár kapek esenciálního oleje. Nakonec otřete špinavé stěny vlhkým hadříkem, abyste odstranili zbytky plísně.
Jedlá soda
Velmi populární čisticí prášek na všechny druhy povrchů. Také na plíseň je jedlá soda vhodná. Stačí smíchat tento bílý prášek s vodou v poměru 1 : 2 tak, aby vznikla pasta. Směs naneste na postižené stěny a nechte půl hodiny působit. Poté setřete a plíseň je pryč.
Mořská sůl
Nejen že si sůl poradí s plísní, ale také zatočí s nepříjemným zápachem infikovaných stěn. Sůl navíc absorbuje vlhkost, a tím důkladně vydezinfikuje postižená místa pokoje. Stačí přidat pět lžic mořské soli do kbelíku s vodou a dobře promíchat. Za pomoci vlhkého hadříku otřete stěny a nechte několik minut působit. Nakonec stěny dočistěte suchým hadříkem a nechte pokoj pořádně vyvětrat.
Zdroj: https://www.envirovent.com/help-and-advice/why-ventilate/mould-problems/how-can-i-get-rid-of-mould-permanently/