S ucpaným odtokem si poradí domácí prostředky i osvědčená chemie

Ucpané vodovodní potrubí způsobuje mnoho problémů. Vlasy nebo zbytky jídla mohou odtok zablokovat tak, že už jím úplně přestane odtékat i voda. Co potom dělat? Není třeba hned volat instalatéra, existuje mnoho domácích triků, které vám pomohou tento problém vyřešit. Podívejte se na nejúčinnější z nich.

Zkuste ocet s jedlou sodou

Ocet a jedlou sodu má v kuchyni asi každý. Tyto dvě suroviny vytvoří účinný prostředek, který rychle a bez problémů odblokuje ucpané umyvadlo. Nasypte do výlevky dvě vrchovaté polévkové lžíce jedlé sody a poté přilijte sklenici teplého octa. Roztok začne pěnit a bublat a rozpustí nečistoty uvnitř. Nechte působit čtvrt hodiny, poté odtok zalijte litrem horké vody.

Doporučený článek:  Návštěva divadla si žádá elegantní a stylový outfit

Další metodou na odblokování ucpaného potrubí je hydraulická spirála. Není to nic jiného než ocelový zamotaný drát s ostrým hrotem. Na druhém konci je klika, která slouží k zasunutí do odtoku. Před provedením operace je nutné odstranit sifon. Pokud spirálu doma nemáme, můžeme použít obyčejný drát, jehož konec zahneme, aby vytvořil malý háček. Protlačte ho do odtoku a vyjměte co nejvíce nečistot. Nakonec odtok zalijte vroucí vodou.

Zdroj obrázku: Freepik

I chemie může pomoci

Pokud je ucpání velmi závažné, můžeme si na pomoc vzít chemikálie. Během procedury je však třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože uvolňované páry mohou dráždit oči a dýchací ústrojí. Nejběžnější chemikálií je hydroxid sodný neboli louh. Při jeho používání si nasaďte gumové rukavice a ochranné brýle. Do kbelíku nalijte tři litry studené vody a smíchejte je se třemi sklenicemi louhu. Směs nechte 20 minut působit.

Doporučený článek:  Triky, díky kterým brambory z hrnce neutečou a nerozvaří se

Jednoduchým řešením je také použití gumového zvonu. Při čištění ucpaného potrubí se vytváří tlak a nasávaný vzduch zcela vyčistí odtokovou trubku. Abyste předešli ucpání kanalizačního systému v budoucnu, nesplachujte do umyvadla zbytky jídla ani vlasy. Jednou za dva týdny potrubí zalijte sklenicí vroucí vody se třemi polévkovými lžícemi soli.

Zdroj: https://brendid.com/how-to-naturally-clean-a-clogged-drain/