Plýtvání vodou zatěžuje planetu i peněženku. Jednoduché změny přitom ušetří tisíce litrů ročně

Způsoby úspory vody by nás měly zajímat nejen v létě, kdy je obecně problém se suchem, ale po celý rok. Změnu návyků lze totiž zavést kdykoliv. Pitná voda je jedním z nejcennějších zdrojů, jaké máme, přesto se s ní v domácnostech denně plýtvá. Existuje několik jednoduchých kroků, které nám pomohou nejen chránit životní prostředí, ale také snížit spotřebu energie.

Koupel jen ve svátek

Těžko si představit každodenní hygienu bez sprchy nebo koupele. Pokud jste příznivci právě koupelí, vězte, že plýtváte vodou mnohem víc, než kdybyste se sprchovali. Pokud je pro vás vynechání koupele nepředstavitelné, nenapouštějte vodu až po okraj a dopřejte si ji jen občas. Vodu vypínejte pokaždé, když ji nepoužíváte, tedy při čištění zubů, holení, aplikaci sprchového gelu nebo šamponu a podobně.

Doporučený článek:  Váš balkon může na jaře znovu rozkvést. S těmito rostlinkami chybu neuděláte

Toaletní mísu používejte jen k tomu, k čemu slouží. Pokud do ní budete splachovat zbytky jídla, vlasy nebo nedopalky, vystavujete se riziku zablokování potrubí. Navíc pak budete splachovat mnohem víc, než je nezbytně nutné. Pokud vám někde doma kape vodovodní baterie, co nejrychleji problém vyřešte. Pokud to z nějakého důvodu není okamžitě možné, dejte pod děravý kohoutek hlubokou nádobu a nasbíranou vodu použijte třeba na zalévání.

Zdroj obrázku: Freepik

Myčku zapínejte až úplně plnou

Máte myčku nádobí? Pokud ano, můžete se radovat. Mytí nádobí tímto způsobem je mnohem ekonomičtější než ruční mytí. Klíčové je ale pouštět ji až při úplném zaplnění, stejně jako pračku. Pokud myčku nemáte, nemyjte nádobí pod tekoucí vodou, ale napusťte si vodu do dřezu a poté ho jen rychle opláchněte.

Doporučený článek:  Mytí oken usnadní domácí přípravek a vhodná doba

I když se to většinou nedoporučuje, vodu zachycenou při koupání nebo mytí rukou můžeme znovu použít. Dá se s ní úspěšně vytírat podlaha nebo spláchnout toaleta. Lidé se zahrádkou nebo větším množstvím pokojových rostlin by měli zvážit sběr dešťové vody, kterou lze k zalévání rostlin použít v období sucha.

Zdroj: https://www.volusia.org/services/growth-and-resource-management/environmental-management/natural-resources/water-conservation/25-ways-to-save-water.stml