
Dovolená u moře je nádherná záležitost. Musíte ale počítat i s drobnou nepříjemností, a to jsou mořská zvířata. S nimi se můžete potkat kdekoli a medúzy patří mezi živočichy, se kterými se jistě potkat nechcete. Jestli vás na dovolené žahne medúza, musíte se správně zachovat. Tím zmírníte bolest a riziko infekce. Následujte těchto 5 kroků.
Ihned jděte z vody
V první řadě musíte jít ihned z vody na břeh. Musíte minimalizovat kontakt s medúzou nebo dalšími živočichy. Jestli je to nutné, musíte odstranit zbytky chapadel z pokožky tvrdým předmětem. Nepoužívejte k tomu ruce, ale spíš kreditní kartu nebo něco podobného.
Nedotýkejte se místa
Postižené místo musí zůstat nějakou dobu nedotčené. Nesahejte na něj rukama ani ručníkem. Můžete si do rány zanést bakterie a rozšířit toxiny, které medúza produkuje i na jiné části těla. Je naprosto logické, že na místo chcete sáhnout. Snažte se tomu odolat a místo toho udělejte následující věc.

Zdroj obrázku: Freepik
Opláchněte místo mořskou vodou
Jděte zpět do moře a opláchněte si ránu slanou vodou. Sladkou vodu nepoužívejte, protože může aktivovat látky z chapadel medúzy. Místo toho na vyčištění rány použijte vodu, která je pro medúzy přirozená. Postupujte velmi opatrně a místa se stále nedotýkejte rukama.
Použijte ocet a teplou vodu
Jakmile se dostanete do hotelu, požádejte je o ocet. Neutralizujete díky němu toxiny. Jestli není k dispozici ocet, použijte alkohol. Potom místo namočte do teplé (ne horké) vody. Nejlepší je teplota vody kolem 40 stupňů a nechte místo namočené po dobu 20-45 minut. Zmírníte tím bolest.
Vezměte si léky proti bolesti
Žahnutí od medúzy je neuvěřitelně bolestivá záležitost. Jestli je to velmi těžké, vezměte si léky na bolest. Postačí vám volně prodejné léky. Máte-li větší problémy, potíže s dýcháním, bolest na hrudi, závratě nebo velký otok, ihned vyhledejte lékařskou pomoc.
Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/jellyfish-stings/diagnosis-treatment/drc-20353290